Inlägg från: adina01 |Visa alla inlägg
  • adina01

    Varför är kvinnor inte intresserade av programmering?

    Av samma anledning som kvinnor inte är urmakare, reparatör av elektriska prylar...de sitter inte plockar isär en massa apparater de sitter inte försöker reda ut hur datorprogram fungerar när de är barn utan sysslar med helt andra saker som de gör tillsammans med kompisar. 

  • adina01
    suziz skrev 2015-06-29 23:13:21 följande:
    Men det gjorde jag ju som barn, alltså redde ut hur datorprogram fungerade, och jag är kvinna...

    Kvinnor är minst lika lämpliga som män att syssla med programmering, finns ingen skillnad förutom fördomar som är felaktiga men som påverkar de val vi gör. 

    Jag trodde inte på mig själv som tonåring utan valde vårdlinjen på gymnasiet, vilket var helt fel för mig som hellre satt och pillade med datorprogram. Det är detta som måste ändras, att flickor får kvinnliga förebilder och får veta att de är minst lika bra som killar på matte och logiskt tänkande. 
    Ja du tillhör undantagen som sysslade med att lära dig programmering som barn precis som det finns tjejer som mekar med bilar från det är att de är små för att de följer med pappa i garaget. Tjejer brukar mera umgås och köra andra projekt eller delta i diverse sporter, hästar är inte ovanligt, musicera så tjejer verkar mer vara intresserade av göra saker när det socialt och tillsammans med andra.
Svar på tråden Varför är kvinnor inte intresserade av programmering?