Inlägg från: jessyj |Visa alla inlägg
  • jessyj

    Hämmad amningsreflex ??

    En liten fråga ang amning,

    Jag har mycket mjölk och får lätt mjölkstockning = feber, frossa, sjukt onda bröst etc etc

    För att få bort stockningen har jag fått pumpa ut mjölk och fortsatt pumpa så mjölken kommit tbx efter "stoppet".

    Hur som så äter min lilla tjej "dåligt" vid amning och är hungrig igen efter 1-2h. Vilket gör mig låst då jag även har en 1,5åring hemma. Så för att lösa problemet med att inte få mjölkstockning och även en nöjd bebis i 3-4h så pumpar jag mjölk när den rinner till och ger henne den sedan på flaska. Hon är 8veckor och detta har jag gjort i ca 2v vilket funkat skitbra. Hon har snuttat på natten om hon velat. Men nu till frågan, kan detta hämma hennes amningsrefeflex från bröstet / att hon blir frustrerad då hon måste jobba mer för att få mjölk de gånger jag endast måste amma om jag tex är iväg hemifrån?

    Å om det händer vilket jag märkt en gång speciellt, kan man då få igång hennes sugreflex ordentligt igen? Eller ska jag fortsätta pumpa o ge på flaska? Tänker som med storebror att hon ska få bröstmjölk minimum 6 månader.

    Kommer 150-300 ml / pumptillfälle så mjölk finns.

  • Svar på tråden Hämmad amningsreflex ??
  • jessyj

    Hur snabbt kan det gå från att hon velat ammat till att bara ta flaskan??


    Carolinammki skrev 2015-07-22 20:58:45 följande:

    Det som kan bli då du ger på flaska är att hon inte kommer vela ta bröstet efter ett tag. Men kör på det som känns bäst för dig och för barnet,

    Det funkar ju även att ge bröst sen på flaska, då håller det nog längre med att hon tar bröstet.

    Sen behöver det ju absolut inte bli som jag skriver, det kan ju lika gärna gå jätte bra med amningen även fast hon får mer gånger på flaska :)


Svar på tråden Hämmad amningsreflex ??