• mariastr888

    pojke snart 3 år

    Hej. Jag vet inte när de är "normalt" för barn att bli blöjfria, då detta är mitt första så har man ju noll koll.

    Han fyller 3 år i oktober. Jag behöver tips, min vägrar sitta på pottan och när han äntligen gör det så händer ingenting. Jag har snart tappat tålamodet att ens försöka.. och nu har han börjat (antar jag??) Pilla med handen själv så de läker utanför eller nåt. Han vaknar på natten av att de är blött överallt och på morgonen brukar han gå mysa ner sig bredvid mig i vår säng och jag byter direkt så blöjan ska va torr men 15 min senare så har han kissat ner vår säng också. Blir sån tvätt och blöjor som går åt!! Och ändå inge framsteg alls med pottan. Får lill*n i aug/sep så känner mig bara stressad.. :( men har ändå försökt fåmjan att sitta och få nån belöning när han gör nåt i blöjan. Började med ett kex men tillslut gav de inget, han ville ändå inte sitta där. Sen prova vi med klistermärken som han tycker om jätte mkt men nu ger de ingenting heller..

  • Svar på tråden pojke snart 3 år
  • mariastr888

    men har ändå försökt få han att sitta och få nån belöning när han gör nåt i pottan skulle de såklart stå**

  • AnkiC

    Nej stressa inte. Sånt där har med mognad att göra. Sen måste viljan till också. Att pressa honom kan förlänga detta och att ge belöningar tycker jag bara är förkastligt. Dessutom tycker jag inte att han är så stor. Jag har tre barn. Mitt första slutade med blöja när han var 2, mitt andra när han var 4.5 och mitt tredje när hon var 3 så det är väldigt olika vilken ålder de mognar. Så vänta in mognaden. Man brukar märka det på om blöjan är torr på morgonen eller långa perioder eller om han börjar prata om att han kissar/bajsar. Då kan man börja sätta han på toa/potta vid regelbundna tider men bara om han själv vill! Vänta in viljan. Ge ingen belöning. Belöningen blir att få slippa en våt blöja. Vi ger inte nåt beröm heller utan konstaterar bara: "Va skönt att du kan kissa på toaletten nu så slipper du den där blöjan".

  • enplattspåjorden

    Har två pojkar, båda har blivit torra "sent", yngsta är nu 3,5 och pott tränas just nu, eller, han ville ha kalsonger och gå på toa i ställer och 90 % av bajset och 95% av kisset kommer på toan och han kan hålla sig ganska länge.

    Samma med storebror. Vi väntade helt enkelt till barnet själv ville och det funkade jätte bra. Blöjfria vid 3,5, efter sommarlovet.

  • AnkiC

    Ja mitt sista barn ville gärna ha trosor och fina kalsonger som storebröderna så det lockade att få henne till toan. Det blev en belöning som hon valde själv.

  • Annelie 76

    Min son var helt klart mogen då blöjorna var torra på morgonen men han vägrade sitta på potta eller toalett. Men det släppte dels för att han blev storebror en månad efter han fyllde tre (han blev ju STOR då) och dels för att vi mutade honom med att få spela på telefon om han provade. Gick mycket smidigt med rätt muta.

  • Mellanmjölkens land

    Tipsar om böckerna Oh Crap Pottytraining, finns som pdf för typ 100:- alt Potträning av Ulrika Casselbrandt. Oh Crap riktar sig till barn på 18-36 mån och jag uppfattade det som att det fanns mycket tips på lösningar vid diverse olika komplikationer (typ vägra sitta på pottan).

    Lycka till!

  • PoL

    Håller med övr svar om att detta inte kan tvingas fram; det ska till både en mognad och vilja hos barnet, likväl som att nerverna i underlivet är färdigvuxna (förklarade bvc för mig när jag hade liknande läge). Klart man blir frustrerad o otålig som förälder, men gör försök då och då så kommer det snart! Obs att såna här saker (blöjfri, sluta med napp etc) kan tillfälligt haverera då småsyskon föds...

  • pigglet

    Jag tror inget av mina barn har klarat just det där med att kissa just när de sitter på pottan. Det är inte så lätt att släppa på precis när man vill.

    Så vi har skippat den delen i början. Tagit bort blöjan, så har de fått springa runt i vanliga kläder (välj dagar som man kan vara ute hela dagarna). Mycket tvätt blir det... Efter ett par dagar har de lärt sig att känna när de behöver kissa och hålla sig en liten stund, men att kissa på pottan har ändå varit svårt. Ett av barnen valde att gå in och ställa sig i duschen när hon behövde kissa. Ett annat klädde av sig och kissade ute, tror jag. Efter några dagar till/vecka så har de börjat kunna kissa på pottan också.

  • AnkiC
    pigglet skrev 2015-07-23 21:05:37 följande:

    Jag tror inget av mina barn har klarat just det där med att kissa just när de sitter på pottan. Det är inte så lätt att släppa på precis när man vill.

    Så vi har skippat den delen i början. Tagit bort blöjan, så har de fått springa runt i vanliga kläder (välj dagar som man kan vara ute hela dagarna). Mycket tvätt blir det... Efter ett par dagar har de lärt sig att känna när de behöver kissa och hålla sig en liten stund, men att kissa på pottan har ändå varit svårt. Ett av barnen valde att gå in och ställa sig i duschen när hon behövde kissa. Ett annat klädde av sig och kissade ute, tror jag. Efter några dagar till/vecka så har de börjat kunna kissa på pottan också.


    Sant. När min minsta nu lärde sig kissa på toan tog det ett tag innan det kom nåt öht. Hon spände sig. Det jag gjorde då var att jag satt med henne och såg till att hon slappnade av. Jag strök henne över benen och ryggen och berättade en saga eller sjöng en visa så hon kunde känna hur man ska slappna av och släppa ut kisset.
Svar på tråden pojke snart 3 år