• mammavetintevadgöra

    Min sambo och hans ex bestämmer saker som påverkar mig oc mina barn utan att prata med mig. Har jag rätt att bli sur???

    Nu har det hänt IGEN, min sambo och hans ex har bestämt en kvällsaktivitet för sitt barn ( som bor varannan vecka hos oss) utan att prata med mig.

    Missförstå mig rätt, jag har inget emot att ungen spelar piano, eller fotboll eller är med i scouterna eller vad det nu må vara utan det är själva grejen att han tar sig friheten att bestämma saker som påverkar mig och mina barn utan att ha en dialog med mig FÖR TREDJE TERMINEN I RAD DESSUTOM.

    Vi har tex bara en bil och för att hans unge ska kunna gå på sin aktivitet måste han ta den vilket innebär att jag och mina barn står utan bil.

    Är jag dum som tycker han borde prata om sånt här med mig innan han bestämmer med exet?

  • Svar på tråden Min sambo och hans ex bestämmer saker som påverkar mig oc mina barn utan att prata med mig. Har jag rätt att bli sur???
  • mammavetintevadgöra

    Nu  tog jag bara bilen som ett exempel på HUR deras beslut påverkar mig.

    Det största problemet är att jag anser att han struntar i mig och mina barn.

  • Anonym (Mrs X)
    mammavetintevadgöra skrev 2015-08-10 22:47:35 följande:

    Nu  tog jag bara bilen som ett exempel på HUR deras beslut påverkar mig.

    Det största problemet är att jag anser att han struntar i mig och mina barn.


    men om han tar hand om sitt barn så tar du hand om dina?
  • Anonym (m)

    så klart det måste funka om ni ska bo tillsammans. Har ni tex gemensam bil (eller vad det nu gäller) så måste ni har gemensamt bestämt hur det ska funka. 

    om du tycker tt han struntar i dig/er så är valet rätt enkelt kan jag tycka. Jag skulle aldrig vilja bo ihop med någon som inte respekterar mig eller ens verkar fatta att saker på verkar alla när man bor tillsammans. Om det är så att du och dina barn kommer i andra hand hela tiden är det inte rätt, man måste kunna kompromissa. Är det dock så att det ibland blir så här för dig/er och ibland för honom/hans barn, så kanske det inte är mer än att ni behöver kommunicera bättre med varann?

  • Anonym (Mrs X)

    frågar du honom om alla grejer som gäller dina barn?

  • mammavetintevadgöra

    Det är BÅDAS bil.....

    Det jag menar är att om vi BOR ihop så ska väl beslut diskuteras innan någon fattar ett beslut, eller?

    Är det verkligen ok att han kör över mig för att pleasa sitt ex?

  • Anonym (Mrs X)
    mammavetintevadgöra skrev 2015-08-10 23:02:00 följande:

    Det är BÅDAS bil.....

    Det jag menar är att om vi BOR ihop så ska väl beslut diskuteras innan någon fattar ett beslut, eller?

    Är det verkligen ok att han kör över mig för att pleasa sitt ex?


    han "pleasar" väl sitt barn?

    vad ska du och barnen göra just de två kvällarna i månaden då?
  • mammavetintevadgöra

    Ja mrs x! Innan jag bokar något för mina barn så frågar jag vad han tycker.

    Jag har dessutom vid flera tillfällen frågat om hans unge vill börja på samma saker som mina. För att barnet inte ska känna sig utanför.

Svar på tråden Min sambo och hans ex bestämmer saker som påverkar mig oc mina barn utan att prata med mig. Har jag rätt att bli sur???