Vad tycker ni om denna doppresent?
Jag hade blivit jätteglad för något sådant. Avskyr alla dessa onödiga tenngrejer och sparbössor.
Jag hade blivit jätteglad för något sådant. Avskyr alla dessa onödiga tenngrejer och sparbössor.
Jag föredrar att ge dopresenter som är mer bestående och som barnet kan använda under lång tid och t o m ta med sig när han/hon flyttar hemifrån. Jag har bl a gett Iittalas Mariskooli (finns i en massa färger) med ett gosedjur i eller bokstöd i läder i form av ett djur från Zuny. De är jättefina i ett barnrum och kan också stå i en vuxens bokhylla utan problem.
www.zuny.info/collection_list_c.php
Den här är en perfekt doppresent tycker jag - en portfoliobok där man kan samla barnets teckningar från olika åldrar med utrymme för kommentarer:
www.adlibris.com/se/bok/mina-forsta-masterverk-for-barn-som-tar-sin-konst-pa-allvar-9789198044157
Två Muminmuggar är också en bra present! Man behöver ju inte älska Mumin för att dricka ur muggen och heller inte samla på hela serien, tycker jag. Vill man komplettera så lär ju Muminmuggar dessutom finnas "för evigt" i handeln.