• Ess

    Hur mycket ansvar?

    Ts, oavsett om du är 17 eller 37 år gammal, så ligger ansvaret för barnet på dess föräldrar.
    Det är bara att säga åt honom att han och mamman får lägga upp ett umgänge enligt deras förutsättningar att klara av att ta hand om barnet. Han får skaffa dagisplats som barnet utnyttjar under hans arbetstid och umgängestid. Det är lika bra att säga ifrån direkt vad du har för personliga gränser när det gäller att hjälpa honom med barnpassning.

  • Ess
    Anonym (Maria) skrev 2015-08-15 10:46:48 följande:
    Vi har helt klart olika värderingar. Jag anser att i en familj hjälps man åt. Mina äldsta barn är i stort sett ekonomiskt oberoende p g a att vi föräldrar jobbar som vi gör så tjänar vi oerhört mkt pengar. Vilket Vi gärna spenderar på våra barn och vår familj. Det kräver dock att barnen hjälper till hemma vilket de gör utan att protestera. De kompenseras med familjeresor, egna resor, de får mkt pengar för att kunna satsa på sina intressen men ja vi kräver en del tillbaka. Skolarbetet går i första hand, att hjälpa till med småsyskon nr 2. Hos oss funkar det jättebra och det ger syskonen en fantastisk bra sammanhållning samt lär dem att ta ansvar. Tråkigt att du blev upprörd över ngt som ingen annan har problem med.
    Det är stor skillnad på en kärnfamilj där alla har band till varann, och en sammansatt familj där de banden inte finns och vissa medlemmar bara tolererar varann.
Svar på tråden Hur mycket ansvar?