Anonym (jessica) skrev 2015-09-02 22:53:51 följande:
Jag bryr mig inte om hur mycket dubbelmoral det är.
Jag tycker inte att det är medias roll att vara undersökande på det sättet, att granska enskilda obetydliga människor sådär. Det är så vulgärt. Förstår inte riktigt varför tidningar som Dagens nyheter intresserar sig för vad som skrivs på små bloggar.
Börjar kännas mer och mer som engelska tabloider som enligt mig är extremt obehagliga. Jag vill inte ha det så i Sverige.
Hon är ingen enskild obetydlig människa. Hon är en opinionsbildare som läses och delas av tusentals, ibland tiotusentals, rasister, fascister och nazister, som gett ut böcker och krönikesamlingar som spridits av SD, som hängt ut enskilda individer på internet. Det är medias uppgift att granska sådana personer. Jag är glad att de gör sitt jobb.