Får man sminka sig?
Kommer ha äggplockning i nästa vecka. Har en jättefånig fråga...
Får man ha smink på sig vid äggplocket eller ska man komma osminkad på morgonen?
Hur var det på era sjukhus?
Kommer ha äggplockning i nästa vecka. Har en jättefånig fråga...
Får man ha smink på sig vid äggplocket eller ska man komma osminkad på morgonen?
Hur var det på era sjukhus?
Okej.. Räcker det om man duschar kvällen innan? Jag har inte fått någon information alls om det här.
Måste man ta bort nagellack också?
Ah, nu ser jag att du redan skrivit om nagellack..
Har det varit samma för alla er andra som också gjort äggplock?
Jag har alltid varit sminkad. Vid ET vid ED får jag däremot inte ha parfym eller deo.
Det där funderade jag också över, jag gjorde förra osminkad, men känner mig verkligen inte bekväm med att gå utan smink och då blir hela dagen jobbig för mig (jag vet, fjantigt att känna så, men det är jag) men jag fick inga direktiv innan, varken om smycken, smink eller dusch. Och vi har 20 mil till sjukhuset, så jag var inte nyduschad när jag kom dit heller..
Men nästa gång kommer jag ha smink, tar med sminkborttagning ifall att de skulle kommentera det =)
Står såhär på min kliniks hemsida inför ÄP:
"Äggplockningsdagen
Ni skall komma till Fertilitetsenheten kl 07.45. Du skall inte äta fast föda till frukost, men du bör få i dig något flytande, t ex fil och dryck. Efter äggplockningen bjuder vi på kaffe/te, medtag gärna en smörgås.
Mannen skall lämna spermaprov. Se Provtagningsanvisning för spermaprov.
Under äggplockningen ges smärtstillande läkemedel som gör att du inte skall köra bil eller räkna med att arbeta den dagen. "
Är redan sjukanmäld inför hela dagen imorgon. På min klinik säger dom att man inte ska jobba alls den dagen. Så det blir soffan för min del.
Det här är vår första IVF som ni kanske förstår.