Mat (och godis) från 80- och 90-talet
Urgröpt/intryckt Bergis fylld med stuvning av krabba tror jag det var, gratinerad i ugnen hemma. Annars hade vi köttfärssås och spaghetti ena dagen, och pizza med köttfärssås nästa. På söndagar var det alltid kyckling, ris och champinjonsås eller stekt kotlett med potatis och brunsås. Köttfärslimpa och kassler i ugn förekom också ofta. Kycklingen köptes hel som mamma skar upp själv och penslade och la i ugnen, numera är vi latare och köper kycklingfilé eller kycklingklubbor. Dillkött, hemmagjord leverpastej och kalops förekom också ofta. Regelbundet slaktades en gris och mamma hade full sysselsättning med att dela upp kött och mala färs att frysa ner i plastpåsar inslagna i vitt papper.
I skolan fick man blodpudding och korvkaka, fiskbullar samt ravioli för ofta som inte var någon höjdare. Det jag saknade senare var att vi fick rökt makrill när det var något annat otrevligt samtidigt. Risgrynsgröt serverades typ var fjärde vecka.
I efterrättsväg fick man ofta som ts skrev persikor och grädde, päronhalvor med after eight eller med grädde/glass hos mormor. Hemma var det mer äppelpaj och vaniljsås på hösten efter söndagens kyckling så då var man proppmätt. Fruktcoctail förekom också.