Sover bara 30 min - väcka efter 20 min?
Hej!
Jag är så fruktansvärt frustrerad!!! Min son är snart 11 månader och har sen han var 2 månader bara sovit EXAKT 30 min åt gången dagtid. Man kan ställa klockan efter honom.
Nu tänkte jag då prova metoden "Wake to sleep", som jag fattat det så går det ut på att man väcker barnet efter 20 min och sen söver om för att en ny sömncykel ska startas. Men jag lyckas inte!!! Jag försöker bara störa honom lite lätt efter 20 min men slutar alltid med att han vaknar till för mycket och inte somnar om. Så då slutar det ju ändå med att han bara sovit 20 min och så är det övertrötthet igen eftersom han inte blir utvilad!
Ni som provat denna metod, funkade det? Hur ska jag göra?
Andra tips för att bryta vanan att han vaknar efter 30 min?
Min son sover mellan 20-30 min på hela dagen och så har det i princip alltid varit när han var yngre sov han visserligen flera ggr per dag men då sov han istället kortare stunden så då blev det 30-40 min per dag ändå. Visst har det vart dagar ibland då han sovit längre men de är lätträknade :P Vissa barn sover helt enkelt mindre än andra barn :)