• LusLus

    positivt test trots blödning?

    Hej

    Jag hade ägglossning för 13 dagar sedan. 12 dagar efter, alltså igår, tog jag ett graviditetstest. På testet kom en så svag skugga att jag undrade om jag inbillade mig eller om det var en synvilla. På eftermiddagen började jag sakta men säkert blöda. Så jag tänkte att det är kört för denna gången. Trots att jag aldrig någonsin fått mens på dag 26 i cykeln utan så länge jag hållit koll har den kommit på dag 28 och trots att jag haft molvärk i magen en vecka vilket jag aldrig någonsin haft utan värken kommer samma dag mensen kommer.

    I morse hade blödningen tilltagit lite. Men den tedde sig inte som min vanliga mens som brukar nå sin kulmen på dag 2 med rikligt flöde och vansinniga menskramper. Det kom blod men ingen fors och molvärken har samma styrka och känns inte alls som mensvärk. Så jag tog ett test på morgonen ändå och omedelbart kom ett jättesvagt plus. Svagt men ändå starkare än gårdagens som jag nästan undrade om jag lurade.mig själv med. Detta plusset kan även vännen se på sms.

    Jag vet att ingen här kan berätta för mig om jag är gravid eller inte och att det enda jag kan göra är att vänta och se vad som händer och ta ett nytt test om några dagar. Men ändå kan jag inte låta bli att hoppas så innerligt att det blev bebis denna månaden och undrar om jag inbillar mig plusset? Eller om fler blött så här?

  • Svar på tråden positivt test trots blödning?
  • Anonym (Nid?!)

    Jag tror faktiskt att du ska tolka det som att du är gravid och har en nidblödning!

  • LusLus
    solros68 skrev 2015-09-25 15:57:08 följande:

    När jag plussade med sonen så fick jag "mens " i 3 månader trots jag var gravid. Och jag testade först positivt på Bim +7. Hade testat mig innan Bim men var negativt då!


    Tack det ger mig lite hopp!
  • LusLus
    Anonym (Nid?!) skrev 2015-09-25 16:53:29 följande:

    Jag tror faktiskt att du ska tolka det som att du är gravid och har en nidblödning!


    Jag vågar inte tro det men jag hoppas så innerligt. Jag tycker att det är konstigt att hcg är högre 4 dagar efter "missfallet" startade än dagen efter. Om det nu skulle vara ett missfall. Jag känner mig fortfarande gravid. Samma molvärk som innan blödningen började sitter kvar. Men jag vet inte vad jag ska göra för att ta reda på hur det är.
  • Anonym (Nid?!)

    Men alltså, det borde knappt hunnit bli ett missfall att blöda ut så tidigt. I så fall borde det snarare vara mens. Ägget fäster ju inte i livmoderslemhinnan förrän ett antal dagar efter det befruktats. Det ska ju vandra upp från äggledaren innan det fäster... Detta är vad jag tror men läs på lite om hur det går till och bilda dig en egen uppfattning. Annars får du väl testa dig igen om en vecka eller så. Vet inte om gyn kan se på ultraljud riktigt än, men det kanske någon annan vet? Från grav v 6 el 7 (räknar från senaste mens) brukar man kunna se hjärtslag i alla fall!

  • LusLus
    Anonym (Nid?!) skrev 2015-09-25 18:52:25 följande:

    Men alltså, det borde knappt hunnit bli ett missfall att blöda ut så tidigt. I så fall borde det snarare vara mens. Ägget fäster ju inte i livmoderslemhinnan förrän ett antal dagar efter det befruktats. Det ska ju vandra upp från äggledaren innan det fäster... Detta är vad jag tror men läs på lite om hur det går till och bilda dig en egen uppfattning. Annars får du väl testa dig igen om en vecka eller så. Vet inte om gyn kan se på ultraljud riktigt än, men det kanske någon annan vet? Från grav v 6 el 7 (räknar från senaste mens) brukar man kunna se hjärtslag i alla fall!


    Ja det är knepigt det där. Om det var mens borde jag ju inte få plus på stickan. Det borde ju stå mellan extremtidigt missfall och nidblödning/genombrotts blödning. Jag tror inte det finns något annat sätt än att vänta och testa igen men det är klart det är svårt. Vill ju veta nu nu nu. ;)
  • LusLus

    Testet nu på morgonen var ungefär som det igår eftermiddag. Kanske snäppet starkare. Skillnaden på dessa nu och det jag tog dagen efter blödningen började är att dessa strecken har blå färg och är inte bara skuggor. Ändå blir jag inte klokare.

    Att de blir starkare nu och får blå färg 4 dagar efter blödningen startade måste väl ändå betyda att hcg har stigit? Halveringstiden på hcg är 2 dygn så jag borde väl inte ha starkare test nu än dagen efter blödningen startade om detta var ett missfall? Det finns ju så sjukt lite hcg i kroppen innan bim att det inte borde kunna bli starkare 4 dygn efter?

  • LusLus

    Jag ringde och fick prata med en trevlig och förstående sköterska på 1177 och hon tyckte att det inte lät som om jag fått missfall och att plussen borde blivit svagare nu så här tidigt i stället för starkare. Hon trodde att jag var gravid och underströk hur vanligt det är att blöda när kroppen egentligen skulle ha mens vecka 4, 8, 12.

    Hon rådde mig att ringa mvc på måndag och ta blodprov för att mäta mängden hcg så jag får bekräftat hur det ligger till. Så det får bli nästa steg då i väntan på att bli glad eller ledsen. ;)

  • Anonym (Nid?!)

    Jag tror som sagt att du är gravid så jag håller tummarna fortsatt jag med

Svar på tråden positivt test trots blödning?