Inlägg från: Dr Nail |Visa alla inlägg
  • Dr Nail

    Sverige in i NATO?

    Jag röstar NEJ. Lite för stark lobby från NATOS sida. De verkar lite desperata, och trots att vi inte vet vad som egentligen pågår bakom kulisserna, är det aldrig ett bra tecken. De raggar för hårt.

  • Dr Nail
    Mentat skrev 2015-09-26 13:07:15 följande:
    Vi har de facto varit medlemmar av NATO sedan åtminstone 50-talet. Alla inblandade parter har vetat om det, NATO, Warszawapakten, svenska regeringar. De enda som itutats något annat är svenska folket.Vår stora fördel med ett medlemsskap är att vi faktiskt får garantier från andra länder om hjälp skulle det behövas, det har vi inte idag.



    Vänta...säger du att vi har varit medlemmar hela tiden, trots att svenska folket tydligt sagt nej hela tiden?

    I så fall VERKLIGEN fuck NATO.

    :)
  • Dr Nail
    ölburk2 skrev 2015-09-26 14:31:48 följande:
    Det skitsnacket är praxis att ta till när det lobbas för NATO, ett slags vit lögn för att lura in oss under USA:s flagg.
    Du kommer att få se åtskilligt mer av den varan framöver, när nu även C röstat för, även dom kommer att få gå kursen i NATO-lobbyism.
    Ja, jag har hört det förut, att vi är "redan typ medlemmar". Folk som använder argumentet verkar inte förstå att det låter rätt illa.
Svar på tråden Sverige in i NATO?