Inlägg från: Reflect |Visa alla inlägg
  • Reflect

    Vilket block stödjer du?

    ölburk2 skrev 2015-09-25 18:07:55 följande:

    Gult eller brunt, det är ju avföringens färger båda två!


    Haha, korrekt.
  • Reflect
    Aniiee skrev 2015-09-25 20:07:20 följande:

    Inget. Jag är emot blockpolitik.


    Blockpolitiken upphör inte att existera för att man ogillar den. Jag gillar den inte heller egentligen.
  • Reflect
    Gert skrev 2015-09-25 20:11:50 följande:

    Ja, de flesta alliansanhängare och ganska många sossar jämför inte SD med nazister. Det är bara vänsterextremister som brukar jämföra SD med nazister.


    Precis som högerextremister jämför allt till vänster om Alliansen med kommunism.
  • Reflect
    MEE83 skrev 2015-09-25 20:44:16 följande:

    Borgarbracka. 

    Jag gillar Jonas Sjöstedt dock, han kan vara den partiledare som jag har mest respekt för, pga vissa av de karaktärsdrag han visar på regelbunden basis, han är rak, konsekvent och talar ur mössan. Det är karaktärsdrag jag gillar hos en politiker. Sedan går det ju inte att rösta på V av uppenbara skäl, deras politik är ju helgalen. 

    Lyssnade för övrigt på radio igår, vad fan heter programmet, Karlavagnen? På Sveriges radio i vilket fall som helst, människor runt om i landet ringer in och pratar om ett specifikt ämne varje kväll. Stor humor många gånger. 


    Sjöstedt är mycket respekterad på den borgerliga planhalvan, inte minst för hans vinstmotstånd. Han har ju med sig en klar majoritet av de borgerliga väljarna i den frågan. Tillåta privata vinster i skattefinansierad välfärd - det är befängt! Sverige är ett extremt land på den punkten. I andra länder är det en självklarhet att skattepengar INTE skall gå ned i direktörernas fickor. Moderaterna värnade ju tidigare om valfrihet i välfärden (på den punkten tycker jag M är bättre än S) men alltid UTAN vinster. I övrigt är Sjöstedt en mycket sansad och saklig debattör dessutom.
  • Reflect
    Rataxes skrev 2015-09-25 21:25:10 följande:

    Jag jämför inte SD med nazister.


    Why not?
  • Reflect
    Flash Gordon skrev 2015-09-26 13:47:57 följande:

    Så länge DÖ existerar så är jag partilös och därmed block-lös.

    Jag röstade inte på Alliansen för att de sedan skulle sälja min röst till att stödja MP:s politik.

    Vi får väl se framåt 2017 ungefär vad framförallt M och KD gör.


    Tror du DÖ håller till 2018?
  • Reflect
    Flash Gordon skrev 2015-09-26 16:30:43 följande:

    Flip a coin. Det är 50/50.

    Väldigt mycket är väldigt osäkert och en sådan som Ebba kan mycket väl komma att ge svaren när hon kommer tillbaka från mamma-ledigheten.

    Efter 2018 är jag säker på att den inte håller.


    Ja, Ebba får visa sig nu.
  • Reflect
    Aniiee skrev 2015-09-26 16:39:49 följande:

    Jag vet inte riktigt vad poängen med det svaret mot mitt var...... Jag stöder inget block för jag är emot blockpolitik. Om alla var emot blockpolitik skulle det naturligtvis upphöra. Det upphör inte bara för att jag, ensam är emot det, men bara för att blockpolitik inte kommer upphöra att existera närmsta kvarten betyder det inte att jag måste stödja den för det.....


    Det sa jag inte, bara menade på att man kan vara emot den men ändå förhålla sig till dess existens.
  • Reflect
    Nenne666 skrev 2015-09-26 16:51:38 följande:

    Jomen fortsätt med det så kan dom som vill kalla vänsterpartister för kommunister och så suddar vi ut att vi är i år 2015. Perfekt! Och med det kommer debatten hålla samma dödläge till minst 2018 och gissa vilka som tjänat mest på det hittills?


    Vem sa att jag kallar SD för nazister bara för att jag undrade varför inte Rataxes gör det?
  • Reflect
    Rataxes skrev 2015-09-26 16:53:53 följande:

    Det tillför ingenting. Alldeles för många sitter och stämplar hakkors på SD-sympatisörer och aktiva politiker. Tycker du att resultatet är något att glädjas åt?

    Riktiga nazister sitter och flinar åt dem.

    De SD-are jag känner är definitivt inga nazister, därmed inte sagt att jag gillar deras politik (eller frånvaron av denna). Jag tror heller inte att jag skulle påverka dem genom att börja gapa "faschistraschistnaschist" åt dem. Åtminstone jag tycker det är ett mer intelligent beteende att diskutera sakfrågorna, men det är ju jag det. Andra finner kanske någon tillfredställelse i att stämpla hakkors men det får stå för dem.


    Men du pratar ju om "vänstertomtar" och "dumvänstern" ibland - det är väl inte heller att diskutera sakfrågor?
  • Reflect
    Rataxes skrev 2015-09-26 17:03:42 följande:

    En viss skillnad att kalla någon vänstertomte mot att jämföra med folkmördare. Det tycker åtminstone jag.


    Ja då, men det är ändå att klistra epitet.
  • Reflect
    Ulltand skrev 2015-09-26 19:13:30 följande:

    Nu kan jag inte SDs partiprogram men i vilka stycken är det Nazistiskt menar du Ölburk?


    Det är det inte, men många sverigedemokrater uttrycker sig rasistiskt.
  • Reflect
    Flash Gordon skrev 2015-09-27 07:45:58 följande:

    Och så blev ännu en tråd om någonting helt annat till en SD-tråd tack vare några få individer som fått SD på hjärnan och vill skvätta sina åsikter om SD på alla och överallt.


    Ja, väldigt beklagligt.
Svar på tråden Vilket block stödjer du?