• BioBonus

    Ge gemensamma barnen bonussonens rum?

    Ett rum ska inte behöva stå tomt.


    Väljer pojken att komma tillbaka på umgänge, om ni löser problemet, så får rummen kanske omfördelas igen. Men fram till dess så får man använda den boyta man har till förfogande på ett sätt som är anpassat till dem som faktiskt bor där.

  • BioBonus
    Anonym (Svea) skrev 2015-10-09 12:05:03 följande:
    Tanken har slagit mig men då kommer jag inte få träffa mina småskatter varannan vecka pga av bonussonen är tjurig. Ska allså en person ett barn styra det tycker du?

    Du säger att det här är något som har uppkommit sedan augusti. Kan ni inte ge det lite mer tid för att se om det kan lösa sig?


    Jag tycker som jag skrev innan inte att det är rimligt att ett rum ska stå tomt om barnet aldrig är där, men det är en relativt färsk konflikt som kanske behöver lite mer tid för att landa så att den sen går att lösa?


    Men går det inte att lösa, trots att som många andra här skriver, ni VUXNA tar det största ansvaret för att lösa den, så får ni prata med pojken och förklara det rent praktiska i det beslut ni fattar kring hans rum. Och också vara tdliga med att den dagen han väljer att komma tillbaka så kommer ni lösa rumsfördelningen så att det passar även honom.

  • BioBonus
    Anonym (Svea) skrev 2015-10-09 12:15:09 följande:

    Nja det har väl pågått länge, han kom inte i början av sommaren heller dröjde en månad.. Han har väl allti haft svårt för mig då det är jag som har regler här hemma som han inte kan ta..


    Men han kom...
Svar på tråden Ge gemensamma barnen bonussonens rum?