Inlägg från: Aniiee |Visa alla inlägg
  • Aniiee

    Funkar det att sola genom fönstret?

    BCH52 skrev 2015-10-08 07:38:19 följande:

    Dagsbevhovet av vitamin D3 är 10 mikrogram vilket är 125  g fet fisk eller 5 ägg eller 40 g vild svamp t.ex. kantareller eller en halv liter mjölk. Då räknar jag med att du aldrig är utomhus så att du får D-vitamin den vägen och inte heller varit ute under sommaren och lagrat den vägen.
    Allt enligt Livsmedelsverkets rekommendationer som jag hellre följer än läkemedelsfabrikanternas reklam.


    Utdaterade råd så det skriker om det, fast de är nya. 68% av Göteborgs skolungdomar har D-vitaminbrist på vintern. 68%! Och det blir bara värre ju längre upp i landet man kommer

    Kanada rekommenderar sina invånare 1000 IU (25 mikrogram), och deras forskare klagar för att rekommendationerna är för LÅGA! (Jag jämför med Kanada för att.. ja gissa.....) Deras forskare vill höja till 1500-2000, och då bara i tillskott. Lägg på det föda och ev sol.

    Nästan ingen i Sverige får i sig tillräckligt med D-vitamin.

    Det är inte ofta jag håller med Pentra i saker, men nu tusan gör jag ett undantag.....
    Will you be forgiven when the cold grave has come?
Svar på tråden Funkar det att sola genom fönstret?