• Grus grus

    Tsh-värde inför FET

    Min fertilitetsläkare har berättat att det tidigare varit att värdet ska ligga under 2,0. Detta har nu höjts till 2,5 då ny forskning visar att det inte spelar någon roll mellan 2-2,5. Däremot när det kommer uppåt 3, då larmar det.

    Så alla som säger att det ska ligga under 2,0 har fått höra det för minst ett halvår sedan. Och då stämde det, så de har absolut inget fel. Sen har kanske inte alla läkare koll på senaste forskningen, det är ju olika hur mycket man hinner med det.


    online you can be anything you want. Strange why so many choose to be stupid.
  • Grus grus
    Bullen2015 skrev 2015-10-13 09:24:50 följande:

    Fast där har vi samma igen.. Läkarna jag har träffat har tyckt mina värden varit bra (började i dec). Sen är det ju olika... Jag hade ju inte alls höga värden 4,4 och 2,9 (olika labb)... Och dom flesta tycker ju att 2,5-4 är normalt, så det är ju inget nytt... Och låg man över 4 kanske det var dax för utredning... Men hade jag lyssnat på dom, hade jag forfarande inte fått Levaxin eller varit gravid nu. Därför ska man läsa på själv och prata med olika läkare, jag litar inte på en läkare bara för att den säger något. TSH 1-2 verkar vara det bästa när man ska bli gravid.. Som sagt man måste vara lite av sin egen läkare ;) Det är ju nu dom har insett att även lite förhöjt TSH värden kan vara problem. Be gärna din läkare om vart vart man kan läsa om den föra forskningen :) Skulle vara intressant :)

    Däremot tror jag att man måste ha ganska höga värden för att fostrets ska bli skadat (har inte hittat något info om det)... Men det räcker med lite obalans i TSH för att det ska bli svårare att bli gravid och att man kan råka ut för missfall :(

    Själv har jag en Sköldsjukdom, så det blir medicin resten av livet... Sökte redan 2004 för trötthet ( TSH 3,5) sökte igen 2008 trötthet och depp (TSH 5,3 och 4,3)... Men det var normalt.... Så jag har antagligen haft sjukdomen i över 10år...

    TSH 4,4 var ok att göra insemination för 2000kr tyckte den kliniken jag var på. Det var i dec... Men jag begärde ut mina journaler och sökte info själv. Det är jag glad för.

    Så det är nu dom har börjat sänka gränserna och t.o.m kollar dom som inte har så höga TSH...


    De flesta tycker att 2,5-4 är normalt, skriver du. Ja det är normalvärdet som allmänläkare på tex vc går efter. Även jag har blivit hemskickad därifrån där de sa att min höjning var så liten att det inte gjorde något. Hade då 5,7 när jag sökte för trötthet, frusenhet och nedstämdhet. Men när man pratar med fertilitetsläkare låter det helt annorlunda. Där är det under 2,5 som gäller i alla lägen. Efter att ha fått två missfall troligtvis orsakade av min hypotyreos, råkade jag hamna i knäet på en fertilitetsläkare. Hon upptäckte min diagnos och tycker att jag ska anmäla läkaren på vc. Hon sa att det dessutom genomförs en studie i Borås med banbrytande resultat angående att få blodförtunnande och då minska missfallsrisken på grund av blodproppar i moderkakan.

    Hon är helt enorm och håller koll på all kvalitativ forskning. Sen säger hon att det förekommer mycket diskuterbar forskning också och man ska inte köpa allt på menyn. Men där resultaten är så tydliga, och de inte är genomförda eller bekostade av något speciellt läkemedelsföretag, då kan man lyssna om forskarens bakgrund dessutom är kvalitativ.
    online you can be anything you want. Strange why so many choose to be stupid.
  • Grus grus
    Bullen2015 skrev 2015-10-13 10:52:12 följande:

    Apsolut det kör vc med.. men där jag gick på utredning för barnlöshet hade dom referensvärd 0,3-4 som normal. Fast jag fick 4,4 så vill dom inte göra något mer.. Det var inget farligt osv osv... Hänvisa mig till vc som inte vill göra något innan jag hade TSH på 9... Men jag var så envis och lämna inte tills han ringde en kolega och jag gick därifrån med Levaxin 25... När jag blev gravid ville inte första bm ta emot mig, det var ingen fara osv osv fast jag förklara att jag inte var färdig inställd. Ringde vc som sa att vi precis höjt och vi ska vänta 6v, jag sa 4 v när man inte är fördiginställd... Ringde "endologerna" på Huddinge... Som sa att jag skulle ta prover var 4e tills jag låg under TSH 2 och stabil. Ringde en annan bm som gick på min linje och jag tar prover. Även där träffade jag en läkare som sa att TSH 2,5 gäller, jag sa 2 och som tur är följde läkaren som läste mina provsvar på det. Hon vill också följa mig efter graviditeten. Sök info och prata med olika läkare är nog det bästa :) Jag kommer hålla mitt TSH under 2 iallafall :) Men det är en djungel och tror tyvärr att många inte riktigt är med :(


    Ja det är verkligen en djungel. Och både bm och läkare på vc verkar ha otroligt dålig info om detta. Jag går inte ens hos bm under denna graviditeten, utan går bara hos min fertilitetsläkare. Precis som din läkare, säger min läkare att hon ska följa och inte släppa ner mig till vc. Och sedan sista missfallet har hon haft stenkoll på mig. Det gör att det känns mycket bättre den här gången, när läkaren håller koll på en ordentligt.

    Det som gör mig mest förbannad, är att jag inte blev tagen på allvar när jag sökte på vc med (vad jag idag vet) klara symtom på hypotyreos. Det var två månader innan jag blev gravid första gången. Två missfall senare, tänker jag att om jag fått medicin då, kanske allt detta inte hade behövts gå igenom. Jag har lärt mig att man är otrolig ensam och informationen är olika. Folk tycker olika, hemsidor uppdateras dåligt och alla mår på olika sätt. Det enda man får luta sig på är forskning. Vetenskap är det enda som säger sanningen svart på vitt.
    online you can be anything you want. Strange why so many choose to be stupid.
  • Grus grus

    Jag hittade denna, som visar det min läkare berättade om att upp till 2,5 är normalt. Redan 2009 gick det igenom, men artikeln om att det nu ska genomföras är från februari i år. Så lång tid kan det ta för forskning att slå rot bland alla "jag vet bäst-läkare". Hittar inget annat men ska fråga läkaren nästa gång jag ska dit.

    www.hypotyreos.info/diagnostisering/ny-tsh-graens-artikel-att-skriva-ut


    online you can be anything you want. Strange why so many choose to be stupid.
  • Grus grus
    Birgitta02 skrev 2015-10-13 11:33:41 följande:

    En fråga från en okunnig? Varför är TSH-värde så viktigt vid graviditet? Vad kan hända babyn om det är för högt?


    För det första kan det vara svårare att öht bli gravid. Sen ökar risken för missfall och risken för problem med barnets kognitiva utveckling efter födsel. Så trista grejer.
    online you can be anything you want. Strange why so many choose to be stupid.
Svar på tråden Tsh-värde inför FET