• AnnaForever

    Mäklare vill ha bud för att boka visning?

    Letar bostadsrätt i en av Sveriges storstäder. Det är inte en fröjd just nu precis. Jag har förlorar tre budgivningar redan, så nu tänkte jag vara på hugget och boka in en förhandsvisning. Lägenheten ligger ute för 1,1 miljon. När jag ringde mäklaren så sa han direkt att om jag vill boka in en förhandsvisning så måste jag lägga ett bud på 1,5 miljoner. Jag blev paff, får de lov att göra så? Om säljaren har ett pris de accepterar (1,5 miljoner) så är det väl det som ska stå som pris? Då är ju 1,1 ett lockpris utan dess like! Är det någon som vet vad som gäller?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-10-13 19:11
    Jag kanske var otydlig. Jag förstår självklart att man förväntas lägga ett bud på en förhandsvisning, och ett rejält sådant. Jag vet också att en mäklare inte är "skyldig" att ordna en visning innan de ordinarie.

    Vad jag inte var beredd på, och heller aldrig har hört talas om, är att mäklaren har ett fast pris för en förhandsvisning, 400 000 (nästan 50 procent) över accepterat pris. DET var det märkliga. Jag hade tänkt lägga 1,4 miljoner, 300 000 över, vilket jag tycker är rejält i den här prisklassen för en etta på 27 kvadrat.

  • Svar på tråden Mäklare vill ha bud för att boka visning?
  • AnnaForever

    [quote=75872502][quote-nick]Anonym (cc) skrev 2015-10-13 18:46:15 följande:[/quote-nick]Då får du väl snällt vänta på den riktiga visningen? Klart man måste lägga ett högre bud än utgångspriset om man vill köpa innan visning. Dock kan ju inte mäklaren tvinga lägga dig 1,5 men han har heller ingen rättighet att han måste visa dig lägenheten innan visning. Det är säljaren som bestämmer det, om han vill ha förhandsvisningar / sälja innan visning eller inte. [/

    Haha jo tack så mycket förstod jag också. Jag hade givetvis tänkt lägga att rejält bud. Däremot blev jag paff av att han rakt på hade ett pris som jag måste lägga. Han har uppenbarligen fått den siffran från säljaren. Då det skiljer 400 000 mellan "accepterat pris" och det som säljaren faktiskt accepterar så är ju 1,1 ett lockpris? Jag kanske har fattat fel men trodde inte att lockpriser var tillåtna.

  • AnnaForever

    Tack så mycket för alla lektioner i hur bostadsmarknaden fungerar. Kan meddela er att jag redan vet allt det ni så vänligt talar om för mig. Jag VET att man lägger ett bud efter en förhandsvisning. Jag VET att mäklaren inte är skyldig att ordna en sådan. Men om han nu gör det - är det tillåtet att begära om ett bud på 40 procent (eller vad det nu blir, kass på matte) innan visningen? Om säljaren vill ha budgivning är det väl bara att ha en budgivning eller? jag tycker det känns skumt.

  • AnnaForever

    Ja okej jag förstår varför man har ett pris på detta sättet. Jag trodde mer att det funkade så att det var underförstått att man lägger ett högt bud vid en förhandsvisning, så har det ju funkat tidigare. Men nu undrar jag om det är vanligt förekommande? Har ni varit med om det? Är det tillåtet?

    Fun fact: Det är inte alls så att det är jobbigt för mäklaren eller säljaren att ordna förhandsvisning. Mäklaren sa nämligen "eller är det så att du inte kan gå på ordinarie visningar? För i SÅ fall fixar jag självklart en visning åt dig".

  • AnnaForever

    Ja det är ju bra att veta inför framtida försäljning, att man utan problem kan ha ett officiellt acceptpris och ett riktigt acceptpris. For the record så är jag inte ett dugg intresserad av den här lägenheten längre, känns poänglöst att vara med i en budgivning om jag vet att säljaren vill ha minst 1,5 (så som jag tolkar det i alla fall). Ja ja det är väl den här överhettade marknaden och bostadsbubblan som ställer till det. Priserna går upp så sjukt! OT men ändå. Känns hopplöst just nu... :(

  • AnnaForever

    Sen så tycker jag inte ett dugg synd om mäklare som jobbar 60-70 timmar i veckan. De har väl ändå själva valt det jobbet, och dessutom tjänar de ju enorma mängder när priserna går upp så mycket.

  • AnnaForever
    Anonym (cc) skrev 2015-10-13 20:11:12 följande:

    Haha okej så det är mäklarna som tjänar på att priserna går upp? Trodde det var säljarna ;) 


    Ja det är väl båda? Om mäklaren har en procentsats istället för fast pris.
  • AnnaForever
    Anonym (cc) skrev 2015-10-13 20:09:39 följande:

    Ea 95% av alla mäklare jobbar med 0 kr i  fast månadslön. Vet inte hur du hade sovit om nätterna med att aldrig veta vad du kommer få i lön kommande månad?  Om man jämför med ett yrke där man tjänar 30.000 på en heltid = 42 timmar i veckan skulle det motsvara en lön på 42 857 - 50.000 :- för 60-70 timmar i veckan. Genomsnittlig lön för en mäklare är ca 350.000 om året d.v.s 29.166 kr/ månad. Så en genomsnittlig mäklare tjänar MINDRE när den jobbar 60-70 timmar i veckan än någon som enbart jobbar 42 timmar i veckan och har 30.000. 

    Men en mäklare som då lyckas få ut 45.000 i månaden efter att ha jobbat 70 timmar i veckan är väl fortfarande alldeles för överbetald enligt dig. Trots att den tjänar mindre per timma än någon som har 30.000 i månaden med 42 timmars veckor. 


    Nu tycker jag både att du är rejält OT och dessutom otrevlig. Jobbar du som mäklare eller? Vad har mäklarlöner med min trådstart att göra? Du kommenterade det, jag kommenterade det, nu räcker det. Om du nu tycker att det är ett sånt pissjobb med pisslön så starta din egen tråd om det. Jag håller uppenbarligen inte med (jag är inte helt naiv - jag vet hur mäklarjobbet fungerar, jag har både sålt och köpt lägenheter innan).
  • AnnaForever
    glutten skrev 2015-10-13 20:49:25 följande:

    Förlåt men du verkar inte alls särskilt insatt i bostadsmarknaden med tanke på vilka synpunkter du har på priser, mäklare och säljare. Att du redan förlorat tre budgivningar kanske säger något om din koll på hur det funkar och vad priserna kan väntas landa på?

    OBS: bostadsmarknaden är sinnessjuk. "Försvarar" den inte. Men ska man in på den måste man ju spela enligt de regler som råder. TYVÄRR. Och du verkar inte redo att göra det?


    Jaha nähä då är jag väl inte insatt då (har sålt och köpt tre lägenheter i Stockholm och Göteborg, men det räcker väl inte för att vara insatt). Min fråga var/är om detta är vanligt förekommande och tillåtet? Anledningen till att jag startade tråden var för att jag aldrig hört talas om det och inte hittade något på internet. Lockpriser är olagligt förresten (www.svd.se/maklare-trissade-upp-lockpriser--far-varning).

    Men det är VÄLDIGT svårt att få nåt svar här inne, ni verkar mest vara intresserande av att patronisera mig? Om jag har fel så fine, jag tyckte bara det var konstigt att krävs ett bud på 40 procent över acceptpris INNAN jag ens sett lägenheten.

    Sen jag tycker inte att tre budgivningar är speciellt mycket. Det kanske är du som inte är insatt? Bekanta i Stockholm var med i åtta innan de vann en. Det är marknaden som skenar. För en månad sen var priserna här i krokarna flera 100 000 kronor lägre, det är svårt att hänga med i utvecklingen, både mentalt och pengamässigt.
  • AnnaForever
    Colisa skrev 2015-10-14 00:22:58 följande:
    Tycker nog det är din tolkning som är lite tokig. Acceptpriset ska vara ett pris säljaren kan tänka sig att sälja för, så om du tänker att det skulle ha varit visningar, budgivning och det högsta budet till sist blev 1,1 miljon, och säljaren då vägrat sälja för det priset trots att det var angivet acceptpris, då hade det varit ett lockpris.

    Men självklart hoppas en säljare kunna få ut ett högre pris. Om säljaren går med på att sälja till dig efter en förhandsvisning väljer denne samtidigt bort andra spekulanter som kunnat lägga bud, och avstår chansen att höja priset genom budgivning. Så 1,5 är inte det lägsta priset säljaren kan tänka sig, utan kan ses som acceptpriset + kompensation för säljarens missade chans till prisökning, avgift för att du slipper konkurrera med andra budgivare, och ersättning för att de visningsfixar i förväg bara för dig.

    Sedan kan jag hålla med om att det är lite konstigt att kräva att du bjuder en viss summa för att boka in en förhandsvisning, om nu mäklaren formulerade sig så. Om du på förhandsvisningen inser att lägenheten inte är något för dig och att du inte vill ha den är du ju inte tvungen att lägga något bud alls, så det är ju inget de kan kräva. Däremot kan de ju önska en summa för att visa enbart för dig, och meddela att om du sedan bjuder mindre än 1,5 går de vidare med nästa visning och budgivning och hoppas på att få mer, och du förlorar "ensamrätten" - var det inte så mäklaren menade?

    Lycka till med bostadsköpandet!
    Är lite trött på era missförstånd nu. Jag var lite uppgiven när jag skrev det du citerar, där av "stora ord". Tack för svar, men som det står i trådstarten så fattar jag att man lägger ett bud, jag skulle lägga mitt slutbud, pang bom allt på en gång, 300 000 över utgångspris. Okej? Är ni med?

    Såhär sa mäklaren "vill du ha en förhandsvisning måste jag ha ett bud på minst 1,5 miljoner innan". Det är det ENDA jag tycker är konstigt. Okej är ni med på detta nu också?

    Om ni inte tror mig, hitta på nåt vettigare att göra.
Svar på tråden Mäklare vill ha bud för att boka visning?