Skicka hem dess flyktingar
Ju
Årets julhandel beräknas omsätta 70 miljarder kr.... Julhandeln....
Jo, vi är ett land på ruinens brant...70 miljarder.... Julhandel...
 
                     
        Ju
 
                     
        Förhoppningsvis kan det sända signaler till andra att gatorna inte är gjorda av guld. Att komma hit som flykting och sedan spotta på det som erbjuds är för mig väldigt provocerande. Jag förstår att de hade föredragit en stor lägenhet, helst i ett centralt läge i någon av Sveriges större städer, men nu ser inte verkligheten ut så. 
Hur många unga svenskar finns det inte som önskar sig en lägenhet i stan? Tyvärr kommer inte heller någon i de fallen med en nyckel på en silverbricka.
Jag är så ofantligt trött på den svenska flatheten. Om de bygger ett läger på din mark så är du helt rättslös. Om de ockuperar din buss eller sommarstuga  så får du tyvärr låta dem göra det. Det är helt ok att nyanlända inte behöver följa svensk lag, varför då undrar vän av ordning.
 
         
        Nej det är nog helt normalt att vara rädd för tomtar och troll och massa andra saker som man inte sett.
 
        Har du någon källa på att det inte finns någon som vet om de sitter kvar på bussarna? :)
 
         
        