Skicka hem dess flyktingar
Oavsett hur dom beter sig måste dom ut från landet, vi har varken råd eller ens resurser att bjuda dessa paras... ursäkta krigsflyktingar på lyxtillvaro.
Oavsett hur dom beter sig måste dom ut från landet, vi har varken råd eller ens resurser att bjuda dessa paras... ursäkta krigsflyktingar på lyxtillvaro.
Är det främlingsfientligt att anmärka vi har varken bostad jobb eller nått annat att erbjuda dom längre?
Våran tältministern har kört landet i grunden.
Du kan dock avhålla dig från att sprida faktafel eller egna åsikter som inte kan verklighetsförankras.
Dom flesta som kommer hit nu flyr inte från några krig.
En ganska talande sida då länkar till migrationsverket som tyder på att knappa nån kommer från Syrien är svårlästa för vissa.
Bor man i nån verklighetsfrånvänt fantasibubbla så kan man kanske få det till "medmänniskor".
På jorden är det våra medmänniskor som tar smällen just nu som det enda vi tar av tillsynes obegränsat våg av människor som anser sig kunna kräva välfärd av oss.
Det håller inte, vi har passerat gränsen, för att korthuset inte ska falla sönder helt måste vi tyvärr skicka den sista vågen, 2-500 000 som har anlänt senaste åren.
Varenda en som har nått i huvudet ser ganska tydligt att det som händer nu är inte krigsrelaterat när det flödar hit folk från hela världen.
Kartan jag postade innan speglar situationen rätt bra, såvida inte tredje världskriget har börjat och vi har missat det så flyr dom inte ifrån, dom flyr till.
Då tolkar vi ordet olika, för mig är medmänniskor dom som lever fredligt i min närhet, inte dom som flockas här nu på jakt efter bidrag.
På samma sätt som jag inte skulle kalla den beväpnade Ahmed som säljer droger utanför mitt hus för min medmänniska så sträcker jag inte mig att kalla dom som strömmar hit nu för det.
Kollar man lite på kartan
www.lucify.com/the-flow-towards-europe/
Så ser jag användning av ordet krig, däremot inte flykting.
Jag som spelade mycket strategispel i yngre dagar skulle nog kunna benämna det som händer nu med ett annat ord som börjar på I.
Ja och antalet stiger för varje dag när galenskap kan inte längre sopas under mattan eller bortförklaras, däremot är det oerhört trist att fler inte såg vid sista val.
När jag ser fuckups som gnäller och PROTESTERAR mot hjälpen dom får i Sverige, när jag ser fuckups "fly" från Danmark så dikterar logiken mig att det är inga krigsflyktingar det handlar om.
Eller du menar att man är krigsflykting när man "flyr" genom tiotal länder i fred och med våld "tackar nej" till hjälpen som finns där?
Jupps, det är Ahmed här ute också, mycket trevligt när han erbjuder varor att sälja, när han inte skjuter folk för att försvara sitt revir eller blir beskjuten.
Nu får du verkligen förklara dig, hur tänkte du integration när du såg kartan?
Jag får det till taktiskt invasion från flera flank.
ekstrabladet.dk/nationen/flygtning-bryder-sig-ikke-om-bornholm-min-datter-vil-doe-af-sult/5808669
Krigsflyktingar vad?
Jag försöker inget, påpekar fakta däremot att Sverige är en av dom mer avlägsna länder i deras väg, dom har slutat fly långt innan dom kommer hit, hur dom sedan beter sig när dom väl kommer talar sitt klara språk.
Nej, inget konstigt alls att dom flyr till bidrag, skulle jag själv tro att det finns länder på andra sidan jorden som kommer ge mig allt jag pekar på utan nån motprestation skulle jag kunna tänka mig att resa dit också.
Problem börjar när Sveriges totalt ansvarsbefriade politik inte klarar av att leva upp till deras förväntningar, när dom kommer hit till tältläger och misär så börjar frustration bubbla över, boenden börjar brinna, personal utsätts för våld för att inte alls svänga in på den där invasionen jag var inne på.
avpixlat.info/2015/11/03/vapengomma-hittad-vid-asylboende/
Dom verklige problem började när Sverige började nalla på biståndspengar för att bekosta bidragsflyktingar, nu när folk verkligen börjar svälta i närområdet så kommer dom alla, inte bara unga muslimer utan alla röra sig mot oss.
I en av områden såna som dig vill omvandla resten av Sverige till, tyvärr finns det inga bostäder kvar i landet att flytta till.
Hur jag vet, under sista skjutningen så kallade dom på varandra så jag råkade höra.
Det är pinsamt och obildad men det hindrar inte inte er att haspla ur er en massa som helt enkelt inte stämmer.
Är det nån som generaliserar på pinsam nivå så är det folk som påstår att dom som kommer hit är krigsflyktingar trots att dom flesta som flockas här just nu har inget krig i ursprungslandet så lägg av med det och varje gång du känner att generalisera så kasta en titt på kartan jag länkade innan.
Du har verkligen rätt i din beskrivning, som en trotsig litet barn som vägrar inse att det finns en värld utanför den fluffiga fina sandlådan ni leker i.
det roliga är att varje gång ni ger er på personliga påhopp så gör ni inget annat än att beskriva eget beteende.
Detta kommer givetvis inte passa dig utan du kommer väl i vanlig ordning haspla ur dig att det trots allt finns några syrier bland den oändliga strömmen av araber och afrikaner från tredje världen som vill till bidrag eller är här på andra ärenden.
Ja, avpixlat, i motsatsen till masspsykosmedia som älskar att trumma ut bilder på småbarn som ensamkommande så ser verklighet inte riktigt ut som så.
Vi har blivit varande om och om igen att vi släpper in terrorister i landet.
Föga förvånande är det då att man hittar vapen hos dom.
Nej det är inte Södermalm utan en nogo zone där man får se first hand vad det nya spännande Sverige har att erbjuda.
Och ändå befolkas det av folk som har varit här i år, jag vill inte ens veta hur det kommer se ut när man släpper loss dom sista på gatan, då inte delvis pacificerade araber som kan svenska utan folk som kommer raka vägen från våldskulturer runt om i världen.
Du och dina floskelkompisar som konsekvent kan inte hålla sig till ämnet.
hamnar man i en "diskussion" med nån av er så ser det komiskt likt detta ![]()
Leffe summerar invandrings debatten på en minut, begåvad man detta.
Du har helt rätt att det finns oroliga områden och fattiga områden, det är inte likvärdigt med att vara en "krigsflykting".när man framför att ansvara för sitt liv anser att eu ska bjuda på kalaset.
Igen bör du klicka på länken med kartan.
Avpixlat bland många andra tidningar tar ofta upp saker som masspsykosmedia blundar för helt, som vapen på asylboende, vapen alltså.
Avpixlat som bland annat nyligen avslöjade hur Migrationsverket försökte sopa våldtäkt på tre årig barn under mattan.
Det var fruktansvärt dumt att släppa in folk från tredje världen som förslummade och islamiserade hela områden, helt rätt.
I vanlig ordning när det kommer till floskelgänget, dumt att se sitt område förslummas över en tid, nej, väldigt trist att bo i ett område i sverige där svenskar hatas och ses som nått sämre, väldigt.