vilken dag byter ni?
Vi kommer snart hamna i varannan-vecka- mönstret och nu har jag lite funderingar.
Vilken dag byter ni föräldraveckan på?
Söndag? Fredag? Annan dag? Några tips? Hur kom ni fram till just den dagen?
Vi kommer snart hamna i varannan-vecka- mönstret och nu har jag lite funderingar.
Vilken dag byter ni föräldraveckan på?
Söndag? Fredag? Annan dag? Några tips? Hur kom ni fram till just den dagen?
Fredagar. Vi tyckte det kändes lugnast att byta hem på fredagen då barnet skulle ha hela helgen på sig att varva ner och umgås och ställa om sig innan skolan drog igång igen på måndagen. Vi har bytt några gånger på söndagen men det blir i princip bara äta, duscha och lägga sig och sen upp till skolan.
Intressant att höra hur andra gör.
Vi måste ta och prata ihop oss och se vad som kan fungera för oss.
Vad är mest värt? Att börja helgen tillsammans, eller avsluta? Vilket som så kan man säkert byta med tiden.
Men det är fasen inte roligt ....
Det låter ju inte dumt med fredagar faktiskt. Då får man börja helgen tillsammans och ha lite mysigt inför kommande vecka. Vi får se.
Pappan hade funderat på måndagar ... men tyckte fredagarna inte verkade dumma heller. Nån av de dagarna blir det nog.
Det blev så att vi kör byte på måndagar.
Tycker det har fungerat riktigt bra. Vi hämtar på dagis/skola på måndagen och börjar sedan vår vecka ihop och får avsluta med en hel helg tillsammans. Som det känns just nu fortsätter vi köra på måndagar.
Utöver det har det fungerat jättebra med byte och liknande. Jag hoppas och tror det är för att de ser och förstår att vi fortfarande är vänner och inte är arga/besvikna på varandra.