• annasv1980

    underhållsbidrag

    Blir så trött på mammor som inte planerar för att klara ekonomin bra själv om det blir en separation. Såklart ska pappan bidra till barnets försörjning men fan inte till er. Det är så feltänkt att jag skäms att vara kvinna varje gång jag läser sånt här. Har du inte råd kan ju barnet bo hos pappan?

  • annasv1980

    Borde finnas info på www.domstol.se Att ansöka om stämning kostar 900 kr och familjemål är inte annorlunda än andra mål, du får betala ev kostnader han haft om du förlorar. Läs på i föräldrabalken om underhållsbidrag och räkna ut om ERT BARN kan ha rätt till det innan du gör något. Lagtext finns tex på www.notisum.se

  • annasv1980

    Kontakta en familjerättsadvokat istället för familjelivs experter. De erbjuder en timmes kostnadsfri rådgivning. Du kan även ha rätt till rättshjälp. Kolla rättshjälpsmyndighetens hemsida. Advokaten hjälper till med det också. Vad en process kostar är omöjligt att säga. Det beror på vilka kostnader du och motparten drar på er. Ju längre process desto mer kostnader.

    Underhållet är 1573 kr och barnbidraget 1050. Sen ska du bidra med 1573 kr själv. Det blir över 4000 kr/mån. Så mycket kostar inget barn.


    Anonym (mamma) skrev 2015-11-05 09:11:27 följande:

    Jag inser att underhållet är snålt beräknat i sverige. Vilket slår väldigt hårt mot de barn som lever med ensamstående föräldrar. Men är inte dum och kommer att försöka driva en orealistisk stämning om jag bestämmer mig för stämning. Däremot litar jag inte på era råd för ingen av er här verkar ha någon ordentlig koll. Har du exempelvis stämt någon så att du vet vad du pratar om?


Svar på tråden underhållsbidrag