• mkex

    Mens/ägglossning efter missed abortion

    Hej allihopa!

    Behöver höra era erfarenheter! Finns ett ma i v 10, fostren slutat växa i v 5 och v 7. Nu har det gått 6 v sen jag fick behandling med cytotec och inget har hänt. När jag fick mitt "vanliga" missfall hade jag första mensen efter 6 v (utan ägglossning innan) så känner mig lite vilsen. Vill ju bara att kroppen ska bli normal igen.

    När slutade ni testa positivt på grav.test efter ert ma? När fick ni er första äl? Er första mens? När(om) blev ni gravida igen?

    Kram ????

  • Svar på tråden Mens/ägglossning efter missed abortion
  • mkex

    Skönt att höra att det är normalt. Man blir ju frustrerad när kroppen inte beter sig som den brukar. Får jag fråga vad ED är? :)

  • mkex

    Så hemsk att vi är så många som varit med om detta och att informationen är otillräcklig (även om det kanske beror på att det förekommer så stora skillnader individer emellan). Intressant ändå att det är så olika. Jag blödde ganska exakt 2 v och nu har det gått 4 v sedan jag slutade blöda och inget har hänt. Har också fått en massa finnar men misstänker mina mindre bra kostvanor ????

    Jag är bara jag: gud vad roligt! Grattis!! Jag håller alla tummar och tår jag har för er! :)

  • mkex

    För er som googlar i framtiden vill jag bara säga att igår, exakt 7 veckor efter första blödningsdagen, började min mens. Vilket också verkar stämma bra överens med de äl-flytningar jag haft. Trots relativt bra prickad äl så blev det inget, vilket verkar ha varit pga att kroppen inte var redo, då mensen började med ett ganska stort koagel. Men efter konversation med gyn så vill jag bara säga att få vänta två månader på första mensen är absolut inte ovanligt! :)

  • mkex

    För mig tog det 6 veckor innan jag testade neg. på gravtest. Upp till 9 veckor skall vara normalt. Men om du har blött så länge med bara några få dagar uppehåll innan du började blöda igen samt att gravtest fortfarande visar positivt skulle jag vara orolig att det fanns rester kvar. Jag skulle ringt gyn och pratat med dem. :/

  • mkex

    Hej igen!


    Min första mens var jätte konstig och jag blödde i en vecka för att sedan småblöda/ha bruna flytningar i drygt en vecka till! Fick pos. på ältest kring dag 18 (vilket stämmer överens med hur lång cykel jag brukar ha) men jag fortsatte testa och ca en vecka innan BIM började ältesten stegra igen. Två dagar hade jag lika starkt teststräck som kontrollsträck för att igår ha starkare teststräck än kontrollsträck (aldrig hänt mig förut?!). Tagit gravtest som varit neg och nu är mina älstickor slut... Så antingen hade jag aldrig äl när jag trodde det eller så är jag kanske gravid trots neg. test på bim -2....

    Vi får väl helt enkelt se :)

Svar på tråden Mens/ägglossning efter missed abortion