Så förbannat trött på en handlingsförlamad/deprimerad pojkvän?? HJÄLP!!!
Nu är jag så jävla arg och trött så jag kommer att vända upp och ner på huset när som!!
Till o börja med... så är jag anonym för att endel av er vet vem jag är och vill _INTE_ bli avslöjad... då jag finner detta väldigt känsligt med!
Har en relation med en man sen 4 år sen... relationen har varit ganska intensiv i perioder. Vi var sambos tom. i fjol... då jag lessnade på att bara vara den som jobbade och kämpade för relationen... varav han sa och agerade följande -"en relation ska man inte behöva jobba för... allt ska falla sig naturligt, det ska vara som att komma hem...", han hade då i fjol varit arbetslös i ca 1 år... varpå jag var vid det tillfället sjukskriven och arbetslös. Innan han blev arbetslös och jag var sjukskriven så sade vi som så att eftersom jag gick hemma och på rehabilitering så skulle jag sköta bostaden (städ, tvätt, mat, köp... m.m) till en 85% cirka eftersom han hade ett heltidsjobb. Sure, visst, fine tyckte jag eftersom... jag "bara" var hemma.
När han blev arbetslös och vi båda var hemma skulle jag FORTFARANDE sköta allt till 85% och lite till! Vi satte tom. en lapp på kylen där man skulle skriva ner tid och datum för vem som gjorde vad... han diskade 1 gång i månaden!! Ingen städ, tvätt eller något utöver det alls!! Och blev irriterad på mig för att jag bad om hjälp... o tog mig allmänt för givet. Började få mer o mer humör (tack vare arbetslösheten, pengabrist m.m) Behöver jag ens säga att jag lessnade totalt.
Först gjorde vi slut... det höll bara en vecka.
Sedan var vi tillsammans igen... och han erkände att han tagit mig för given och att han verkligen älskade mig och ville kämpa för en bra relation... och det KÄNDES verkligen... för första gången på fler år att han menade och verkligen förbättrade sig. Även jag blev ju gladare!
Men vi bestämde oss för att vara särbos istället...
Nu är vi särbos... jag flyttade hem till min hemstad igen, inte alltför långt bort från varandra... men pendel blir det ju!
Han sitter i skulder upp till öronen tack vare att vi har delat boende eftersom när vi bodde ihop betalade jag även på hans skulder o räkningar... men inte nu.
Så nu har han fogden, delgivningsmän m.fl. som jagar honom... som även knackar på dörren hemma hos mig. Suck!!
Han är fortfarande arbetslös... har aldrig ett öre kvar... jag får betala alla hans resor hit... han i princip "bor" hos mig istället.
Han har en lägenhet som står helt tom och som han inte orkar göra något åt... kontaktat mäklare men även skiter i att kontakta mäklaren som vill hjälpa att sälja lägenheten.
Trots att skulle han sälja lägenheten blir han HELT skuldfri. Jag gör verkligen ALLT för att hjälpa honom... men han är totalt handlingsförlamad... ger man honom lillfingret så tar han hela handen och kastar sig på sofflocket. ARG!!
Han går bara o gnäller om sina jävla skulder, är arg, kallar mig för idiot, pekar finger med mera!
Han har en bil som stått på verkstad med skador sedan sommarn i fjol... där skulderna bara väääxer o väääxer... o han skiter i att höra av sig till verkstaden! SUCK!
ÄR DET MITT FEL?!
Jag har frågat han om han är deprimerad... o tröstat gör allt för honom.
Han säger att han är deprimerad... då måste vi söka hjälp säger jag... NEJ får jag då... absolut inte.
Han går här hemma hos mig... jag jobbar mer än heltid... har ett psykiskt jobb som gör att ibland vill jag bara inte prata när jag kommer hem för jag är så utpumpad o matt i skallen. När jag kommer hem så ligger han fortfarande på soffan i kalsonger vilket han gjorde när jag stack till jobbet. Dessutom ligger han i en t-shirt som han haft i 1½ vecka... varav inte duschat på 1 hel vecka! Urk säger jag!
Påminner honom tom. o påtalar att hans hygien är urk och att det är verkligen dags att söka hjälp när man tom. "tappar" sin hygien.
Han går inne med sina skor hos mig... det är skit och blött på golven... tror du han städar efter sig?! Det är ett berg med disk... tror ni han diskar?!
Jag lagar tom. maten mestadels om han inte beställer mat... får man ens ett tack?!
Nix pix...
Till saken hör att... han har en kompis som hade en kompis som var intresserad av att köpa hans lägenhet och det var så jäkla bra... för lägenheten är i renov. behov och denna människa villle köpa lägenheten precis som den var för det priset han ville ha med på studs så min pojkvän kunde bli helt skuldfri!! Tror ni inte att han sumpar den kontakten med?! Snubben gick och köpte en annan lägenhet på studs efter att min pojkvän skitit i att höra av sig för kontrakt då han väntat i 3(!) veckor på min pojkvän...
Alltså... vad sjutton ska jag göra?! Jag blir så jävla arg... trött... och... deprimerad själv snart!
Jag kan inte ens hjälpa honom med minsta lilla eftersom han inte gör ett uns själv då... men ändå händer inget!
Jag är desperat efter hjälp, råd allt!!!!
Snälla... snälla hjälp mig!
Jag älskar denne man... och vet att han kan vara en helt annan man bara han får rätsida på bla. lägenheten så han kan bli skuldfri... till saken hör att mäklaren sagt att han "måste" renovera _lite_ innan visning och sälj... o de pengarna finns ju inte.
Jag är rädd för att jag måste släppa denne man om inget händer snart... för jag orkar inte själv... då jag bara får skit av han för minsta lilla grej jag frågar eller ber han om.
Snälla hjälp!!!!
Tack för att du orkade läsa ända ner hit.