Inlägg från: Anonym (lij) |Visa alla inlägg
  • Anonym (lij)

    Hjälp!!!!

    Nån slags nätverk måste du väl ha?Även om de inte kan låna ut stora summor så många bäckar små...

    Hyra går alltid att skjuta upp. Det du ska göra på måndag är att ringa och säga att du blir sen med räkningen. Det är alltid bättre än att låta det gå till påminnelse.

    Bra att du säljer det du kan för att få in pengar. Ett första steg. Man kan alltid pantsätta saker också om du har något du inte vill sälja, men som har ett monetärt värde, så kan du lösa ut nästa månad när du får din lön.

  • Anonym (lij)
    Anonym (Jaa) skrev 2015-11-28 21:40:07 följande:

    Men TS - vad tror du att en borgenär är till för? Majoriteten av befolkningen har ingen borgenär just för att vi klarar av att sköta vår ekonomi. Du har en för att du uppenbarligen inte gör det. Och det är bra att du har en, för nu får hen hjälpa dig ur knipan. Du kan ju inte på fullaste allvar tro att någon främling på FL har tänkt skicka pengar till dig? Jag skulle aldrig låna ut pengar till en främling, i synnerhet inte efter att denne gått ut med att hen är oekonomisk, inte kan betala hyran och har en borgenär.


    Jag tror att TS menar att hon har en borgensman. En borgenär är ju den person eller företag som lånat ut pengar till någon.

    En borgensman har ju många ungdomar tex när de skaffar sin första hyreslägenhet och ännu inte har tillräckliga inkomster. Hade jag själv som ung i form av mina föräldrar för min första hyreslgh.

    men ja, frågan återstår varför TS inte frågar borgensmannen (som ju kommer avkrävas pengar om TS inte betalar efter betalningspåminnelser)
Svar på tråden Hjälp!!!!