regnbagsbarn skrev 2015-11-29 18:51:45 följande:
Kämpar på med ruvandet. Tålamod är inte min bästa vän så har tjuvtestat på rd5 och idag rd6. Två negativa tester. Sambon blev jätteledsen och jag känner mig mest tom. Vet att det är tidigt att testa, även om vi ruvar på en blastocyst. Testdag är på lördag och jag borde få mens innan. Sätter mitt hopp till våra två eskimåer i frysen! Tack för att du frågar! Vi kanske blir ruvare samtidigt nästa gång :)
Oh vad jobbigt det låter. Jag har ju ingen erfarenhet av ruvandet än, eftersom vi aldrig kom så långt.. Men jag känner spontant att jag verkligen vill försöka hålla mig till testdagen. Det känns ju som att ni behöver bli besvikna flera gånger om nu istället. Men jag förstår samtidigt att det måste vara skitsvårt att låta bli. Jag håller dock tummarna stenhårt tills ni vet säkert.
Och skönt ändå att ni har två i frysen. Då behöver ni ju ändå inte börja om från början helt. Försök glädjas i det om allting blir tungt sen. Jag hoppas dock att ni slipper känna så och att det sker ett mirakel på lördag. Kram till er från oss!