Pratar du dialekt?
Vilken konstig fråga! Om man inte talar en dialekt, vad talar man då? Alla utanför Uppsala-regionen talar någon form av dialekt. Det är fakta. Uppsaladialekten är den enda dialekt som historiskt sett mest räknas som det som idag kallas för "rikssvenska", svårare än så är det inte.
Frågorna som publiceras från familjeliv-redaktionen blir allt märkligare för varje fråga som ställs. Ett tips är att ställa en mer "öppen fråga" nästa gång, som faktiskt skapar diskussion, till exempel (i det här fallet)l: "Vilka svårigheter har ni, som talar med grov dialekt, att bli förstådda när ni besöker andra landsändar?", eftersom det är något som de flesta har upplevt. (Kanske bortsett från dem som är från uppsalatrakten eftersom ni räknar allt utom "dialekter" som något som är svårförståeligt)
Har ni på familjeliv slut på idéer? Anställ i så fall någon som vet hur man skapar debatt. Till och med elever i 9:an kan ställa en bättre fråga som det blir en ordentlig diskussion kring, än vad ni kan göra här. Med en liknande fråga, som den ni nu har tagit upp, blir det ingen debatt och det är dessutom få som läser alla svar (Vilket jag visserligen har gjort, men det var också för att kunna svara här och för att jag faktiskt var intresserad av dem som utvecklade sina svar något.) Det här börjar likna de märkliga diskussioner, som redaktionen hade då man försökte starta upp familjeliv i andra nordiska länder än Sverige, och som också gjorde att forumet inte levde vidare. Skamligt.