Sovtider
Vår 13 mån sover 20-06.30-07 (med uppvak, ibland en ibland hur många som helst...).
Sen runt 10-10.30 lägger sig han och sover 35 min - 2 h. Sover han ett långpass på fm är det knappt 30 min runt 15.30 tiden har han sovit kort somnar han ofta innan 15 och sover minst en timma.
Jag föredrar långa passet på fm - om jag får välja, så brukar planera efter det. Han är oftast nöjdast så. Det varierar dock väldigt. Vi har testat att lägga sent (12.30) för att få ett sovpass, det var...... ingen höjdare alls.
Jag tror på att följa dem.... upp till 9 mån sov han enbart 40 oregelbundet under dagen. Tacksam för detta. Börjar bli rörigt nu, men är nog så att sömnbehovet både varierar beroende på vad man gör och sen att det snart ändras igen. ;)
Han börjar förskola nästa aug och vi har inte bråttom att pressa fram 1 vila per dag. Då kommer det naturligt om vi inte är där redan.