Inlägg från: CDSJGRD GGEHCS IAGOTSE |Visa alla inlägg
  • CDSJGRD GGEHCS IAGOTSE

    Gulaktig vätska från brösten!?? Rädd...ej gravid.

    McIris skrev 2015-12-03 19:55:10 följande:
    Fick det konstaterat på bröstmottagning själv för några år sen. Hade gulaktigt klibbig vätska i brösten. Dessutom tyder det på ofarligt när det kommer från båda. De flesta kvinnor kan klämma ut vätska i perioder långt efter graviditet. Allt kan vara allt,men skulle du fråga en läkare specialiserad på bröst skulle du få mitt svar. Dessutom tyder dina andra symtom på hormoner. Sen kan man kolla prolaktinvärdet, men bc tyder det inte på.
    Det är förmodligen ingen fara men att säga som du gör ovan är oansvarigt.

    En läkare specialiserad på bröst skulle utan undersökning säga "kolla upp det, det är förmodligen inget farligt men det är säkrast att kolla upp det".

    Något annat vore tjänstefel eftersom det kan vara tecken på tumörer eller andra sjukdomar. Förmodligen är det inte det, som du säger är det inget ovanligt att det kommer vätska (både med och utan att man klämmer).

    Att det i ditt fall inte var någon fara säger ingenting.

    Om du vill hålla fast vid din åsikt så instämmer du med det här påståendet:
    Gulaktig vätska från bröstet är alltid ofarligt och normalt.

    Kan du med gott samvete göra det? Om inte faller ditt resonemang.
    An insult is like a drink; it affects one only if accepted. And pride is too heavy baggage for my journey; I have none.
  • CDSJGRD GGEHCS IAGOTSE
    McIris skrev 2015-12-03 20:33:05 följande:

    Om det kommer vätska ur båda brösten (vilket kan kontrolleras genom att man själv eller en läkare klämmer på dem) tyder det heller inte på bröstcancer.

    Expertråd professor och kirurg i bröstcancer Karl von Smitten.

    Det finns många, många sidor om bröstcancer som berättar att vätska ur bröst är överlag ett ytterst ovanligt symtom på bc. Kommer det dessutom från båda brösten är detta just ett tecken på att det inte rör sig om det.

    Så ja, svarar jag på din fråga.


    Precis, det tyder inte på bröstcancer. Det har nog ingen påstått heller. Min gissning är precis som din att det handlar om en ofarlig och relativt vanlig sak.

    Men att kategoriskt säga att det är ofarligt är den andra extremen och en extrem som kan vara farlig. Det är en fullt rimlig rekommendation att uppsöka läkare i TS situation, det är inte akut eller ens halvakut utan kan tas när det passar inom rimlig framtid.

    Men att ignorera det för att det vanligtvis inte är ett problem är inte särskilt vettigt. Särskilt med tanke på att TS uppger att hon är rädd och "känner sig döende".
    An insult is like a drink; it affects one only if accepted. And pride is too heavy baggage for my journey; I have none.
Svar på tråden Gulaktig vätska från brösten!?? Rädd...ej gravid.