Inlägg från: Crash Man |Visa alla inlägg
  • Crash Man

    En käftsmäll till undergångsprofeterna

    KillBill skrev 2018-05-27 11:45:31 följande:

    Jag tror att det handlar om att många blir arga när man berättar sanningen..


    Så om jag säger sanningen om rekordsifforna hade varit ännu bättre utan invandringen till Sverige. Blir folk arga då? 
  • Crash Man
    KillBill skrev 2018-06-04 23:34:26 följande:

    Sverige ligger i topp när sjukvården i 16 OECD-länder jämförs i en ny undersökning.

    www.expressen.se/nyheter/sverige-i-topp-nar-sjukvard-jamfors-i-16-oecd-lander/


    Även om Sverige har en kvalitativ vård så har vi minst antal vårdplatser i hela EU. Ungefär hälften av EU's genomsnitt.

    www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/BJBK79/sverige-har-lagst-antal-vardplatser-i-hela-eu
  • Crash Man
    KillBill skrev 2018-06-14 19:25:08 följande:
    Det kan bero på att svenska sjukhus är mycket specialiserade och att många patienter i Sverige vårdas i hemmet.
    Det där stämmer inte. Det är enorma vårdköer i Sverige som främst beror på underbemannade sjukhus.

    Som det nämns i artikeln jag tidigare länkade så saknas 40.000 sjuksköterskor.
  • Crash Man
    KillBill skrev 2018-08-24 13:41:40 följande:

    Det är fantastiskt att denna regering, trots det stora flyktingmottagandet, har haft högre tillväxt per capita än de borgerliga regeringar som regerat i perioder sedan 1976.


    Nu har förvisso Sverige haft lågkonjunktur under den tid vi hade borgerliga regeringar.
  • Crash Man
    KillBill skrev 2019-01-19 21:48:11 följande:

    Alla som kan 1900-talets historia inser förstås hur viktigt det är att hålla nationalistiska och främlingsfientliga partier borta från makten.


    Du har givetvis rätt. Titta bara hur det blev i Danmark när danske folkparti blev stödparti åt deras konservativa regering. Det tog bara två veckor innan Danmark öppnade sin första gaskammare. Kvinnor var tvungna att utföra aborter med galgar på bakgator efter att de införde dödstraff på abort.

    Fast Danmark är inte det värsta exemplet. När sannfinländarna var med i en kooalitionsregering började alla skolungdomar dagen med att svära evig lydnad åt deras ledare Jussi Halla-aho. Detta samtidigt som de hade högerarmen utsträckt. Demokratin avskaffades och all media förstatligades för att vara helt säkra på att inga åsikter som gick emot partiet framfördes. De som trotsade denna lag fick tillsammans med partiets meningsmotståndare en enkelbiljett till kolgruvorna där de tvingades att resten av sin existens arbeta som slavar åt den finska regeringen. Sen har jag även hört att den finska regeringen utvecklar kärnvapen för att kunna göra en glaskrater av hela mellanöstern. Men det är bara spekulativt och ingenting jag kan bevisa i dagsläget.

    Det är precis det som även kommer hända i Sverige om vi ens ger SD ett uns inflytande. För alla som läst 1900-tals historia vet precis vad som händer när nationalistiska partier kommer in i regeringen.
  • Crash Man
    KillBill skrev 2019-01-21 07:28:04 följande:

    Av de partier du radar upp är SD ensam om att ha nazistiska bakrund men trots att våra grannländers regeringar inte regerar med partier med nazistiskt förflutet så tycker jag att erfarenheterna förskräcker (framförallt i Danmark).


    Jag håller med om att SD har ett tvivelaktigt förflutet. Dock skulle jag inte gå så långt att kalla dem nazister. Ordet nazist överanvänds och blir mer ett ord som används för att beskriva någon man inte håller med om. Detta kallas i engelskan för ett buzzword, och det såg man tydligt under den amerikanska valrörelsen när Donald Trump blev kallad för nazist. Det är dock en rejäl skillnad på att vilja bygga en mur för att stoppa illegal invandring och att starta ett folkmord.

    Trots detta måste man någon gång inse att det förflutna är det förflutna. Moderaterna var mer nazistvänliga under 40-talet än vad SD var under 90-talet. Ingen väljer dock idag att kalla Moderaterna ett parti med nazistiska rötter. Så hur lång tid måste man vänta innan naziststämpeln försvinner? 40 år? 70 år? 100 år? eller ännu längre?
  • Crash Man
    KillBill skrev 2019-01-21 07:42:27 följande:

    Detta är bakgrunden till att Ulf Kristersson så hårdnackat vägrar samarbeta med SD.


    Du vet lika väl som jag att både Ulf Kristersson och Ebba Busch Thor är mer villiga att samarbeta med SD än vad de låtsas att de är.
  • Crash Man

    "jag tror det kommer uppstå oheliga allianser även bland de partier som inte sitter i regeringen" - Ebba Busch Thor.

    Ska man tolka det som att ett sammarbete med SD är på ingång?



  • Crash Man
    FDFMGA skrev 2019-06-10 10:35:36 följande:
    Själv är jag rätt likgiltig - och föredrar precis som S att förhålla mig neutral till konflikten.
    Ja, jävlar vad neutrala sossarna är i frågan. När Stefan Löfvén varit statsminister i typ en vecka valde han att rita om världskartan och erkänna Palestina som en nation.
  • Crash Man
    Padirac skrev 2019-07-24 18:45:54 följande:
    Läser man vidare i länkad artikel framgår att det handlar om brist på öppna vårdplatser pga brist på personal.

    Krigszon i bemärkelsen vapen och skottlossning är det alltså inte.
    Nu är det förvisso inte heller någon som påstått att det är en krigszon med vapen och skottlossning. Jag tror att vi alla från vänster till höger kan vara överens om att det är ett hyperboliskt uttal.

    Dock så väcks frågan: varför är det så att Sverige som är ett av världens rikaste länder, med ett av världens högsta skatter inte klarar av att minska platsbristen inom vården. Faktum är att Sverige har minst vårdplatser i hela EU, vilket kan tyckas vara märkligt då vi betalar in en massa skatter som ska gå till vår gemensamma välfärd. Men dessa pengar syns inte i sjukvården, inte heller i skolan. 

    Så vart går egentligen pengarna till?
  • Crash Man
    KillBill skrev 2019-09-14 11:08:52 följande:
    Fin liten halmgubbe du gjorde där.

    1. Vem har påstått att det är ofarligt att skicka folk till Afghanistan?

    2. Hur många "Svärjevänner" har hävdad att Ryssland är deras favvoland?

    3. Hur många amerikaner vägrar åka till Sverige för att det är för farligt?

    4. Sitter det verkligen många "Svärjevänner" i Thailand och klagar på att det är farligt i Sverige?

    5. Flyttade verkligen Marcus Birro till Italien för att det var för farligt i Sverige?

    6. Vill svenskar verkligen avskaffa demokratin för att det är för farligt i Sverige?
  • Crash Man
    KillBill skrev 2020-11-15 10:52:38 följande:

    Bra debattartikel:

    www.svd.se/forssell-maste-vara-en-angerfull-politiker

    "Både M- och S-ledda regeringar har misslyckats i kampen mot kriminaliteten. Det borde skapa eftertanke. Sverige förtjänar politisk samling i stället för en ytlig väljarjakt"

    "En forskningsstudie av ledande svenska kriminologer visar att skjutvapenvåldet bland unga då ökade betydligt snabbare än i andra jämförbara EU-länder. Brutaliteten eskalerade kring 2008 för att sedan bita sig fast på höga nivåer"

    "Tydligt är i alla fall att svackan under det borgerliga styret har hämmat Sveriges brottsbekämpande förmåga på ett allvarligt sätt. Forssell måste gräma sig rejält över att hans parti - och han själv i sin rådgivande roll ? agerade så slapphänt i ett så viktigt skede"

     

     


    Jag håller helt med dig. Både de rödgröna och alliansen har misslyckats kampen mot kriminaliteten, vilket är en av anledningarna till varför jag röstar varken på de rödgröna eller alliansen.
Svar på tråden En käftsmäll till undergångsprofeterna