Inlägg från: Jordfräsen |Visa alla inlägg
  • Jordfräsen

    En käftsmäll till undergångsprofeterna

    Padirac skrev 2019-01-13 21:05:49 följande:
    Du och jag förstår det,

    SD förstår det säkert också - men kanske anser det att det är en fjäder i hatten för dem att få fälla ' det odemokratiska etablissemanget'.

    SD ska inte underskattas - speciellt inte då de själva sagt att de ska rösta ner alla som inte ger dem inflytande över migrationspolitiken och i synnerhet en migrationspolitik som C driver.

    Hela uppgörelsen vilar på att V ska välja det minst onda sett ur deras perspektiv.
    Det minst onda: nyval
  • Jordfräsen
    Padirac skrev 2019-01-13 21:24:23 följande:
    11:40 i morgon kommer talmannen att prata med V.

    Där och då vet vi om regeringsunderlaget S+MP+C+L släpps fram
    V kanske säger att de ej bestämt sig
  • Jordfräsen
    Padirac skrev 2019-01-13 21:36:12 följande:
    Ja, de kanske lämnar de öppet, då vet vi några dagar senare eller den 23e
    Vi kan konstatera att jag fick rätt.

    Nu verkar det som man kommer släppa in V i finrummet. Men då gäller ju inte uppgörelsen? Eller så var detta hela tiden planen. Att skapa en ursäkt för V att gå ihop med kommunisterna.
  • Jordfräsen
    KillBill skrev 2019-01-14 07:20:30 följande:
    Det kan man tycka men säg det till alla miljoner röstberättigade som är less på cirkusen och vill att Sverige får en regering. Som läget ör nu så kommer många lasta V och SD om vi går till nyval.
    De väljare som är less på cirkusen vill gärna ha ett nyval. Då kan vi rösta bort de värsta lögnhalsarna. Är nog eg. bara Ebba, Sjöstedt och Jimmie som kommer ur detta med nån form av heder.
  • Jordfräsen
    Padirac skrev 2019-01-14 23:10:51 följande:
    Uppgörelsen gäller de 73 punkterna, inte det utanför de 73 punkterna - detta enligt AL, JB och SL - de vet säkert vad de gjorde upp om.
    Att V inte ska få vara med är en del av uppgörelsen. Så tänk igen.
  • Jordfräsen
    KillBill skrev 2019-01-15 07:20:24 följande:
    Men en av de 73 punkterna är ju att inte samarbeta med V. Varför skriva in den punkten om den inte betyder något?

    Hur urskiljer sig just V från M, KD eller SD?
  • Jordfräsen
    KillBill skrev 2019-01-15 17:42:30 följande:
    Står det Inte att V inte kommer få något inflytande över de punkter som överenskommelsen omfattar?
    Men hur ska de kunna ha inflytande över en överenskommelse som redan är överenskommen?

    Menar du att KD kommer ha inflytande i punkter som listas i överenskommelsen?

    Denna punkt betyder ju att V inte ska ha något inflytande i någon fråga alls under hela mandatperioden. Backar man från det så gäller inte överenskommelsen. Inkompetens demonstrerad.
  • Jordfräsen
    KillBill skrev 2019-01-15 18:50:37 följande:

    Det var väl C och L som ville förtydliga detta mot de egna väljarna för att få igenom överenskommelsen. 


    Om du läser dokumentet så framgår det att överenskommelse med de 73 punkterna innebär att Vänsterpartiet inte kommer att ha inflytande över den politiska inriktningen i Sverige.  Det finns inget i överenskommelsen som begränsar politisk handlingsfrihet när det gäller frågor som inte är reglerade i överenskommelsen utan där är partierna fria att driva egen politik. L och C kan lägga egna politiska förslag (och samarbeta med vem de vill) och detsamma gäller S och MP (som kan samarbeta med V om de vill).  


    Så du menar att C och L är fria att fösta på moderaternas budget?
  • Jordfräsen
    KillBill skrev 2019-01-15 20:03:33 följande:
    Du ska nog ställa frågan till de liberaler och centerpartister som tyckte att det var viktigt att få med skrivningen om V i överenskommelsen. 

    Det stämmer inte att frågan reglerar Vänsterpartiets inblandning i frågor som ligger utanför budgetsamarbetet/de 73 frågorna. 
    Det står att V INTE ska ha inflytande. Inga undantag anges.
  • Jordfräsen
    KillBill skrev 2019-01-15 20:07:54 följande:
    Nej, parterna är överens om ett budgetsamarbete /listan med 73 st punkter. Däremot är C och L fria att samarbeta med M och KD i andra frågor än budget/de 73 punkterna. 
    Listan på 73 punkter räcker inte på långa vägar till 7 framtida budgetar. Det är inga kommunistiska femårsplaner vi sysslar med. Mycket kommer hända under denna resa och viktiga frågor kommer behöva hanteras i framtida budgetar som absolut inte finns med i de 73 punkterna.

    Kort och gott kan vi glömma denna överenskommelse. Den överlevde inte ens en vecka.
Svar på tråden En käftsmäll till undergångsprofeterna