Inlägg från: Babydreamer |Visa alla inlägg
  • Babydreamer

    Vi med PCO som vill följas åt på resan mot ett plus

    pco skrev 2015-12-11 19:34:06 följande:

    Hmm men vad gör det om inte gyn är öppet? Är det för att man inte kan kontrollera om man tex skulle bli ÖS?


    Ja precis :(
  • Babydreamer
    palomablanca skrev 2015-12-14 22:13:26 följande:

    Är det standard? För jag frågade o han tyckte inte jag behövde komma på ultraljud. (Nog för att jag vill ha fler barn men helst ett t gången)


    Då det finns risk att det bildas för många äggblåsor så ska det kollas med ultraljud första gången man använder pergotime eller om man ökar dosen. Så sa iallafall min gynekolog.
  • Babydreamer

    Hatar denna väntan på mensen... tog sista prover tabletten 10 december så den kan komma närsomhelst nu. Vet inte vad jag helst vill att den kommer nu så jag kan ta en ny prover kur så snart som möjligt eller om jag ska hoppas att den dröjer så pass länge så jag kan ta Pergotime när den väl dyker upp för att gyn förhoppningsvis har öppet när det är dags för ultraljud.... ovissheten kring precis allt är det som är värst just nu AF :(

  • Babydreamer

    Jag har fått mens!!! Är så jävla lycklig :) Och det bästa av allt är att jag nog får äta pergotime nu för att gynmottagningen faktiskt har öppet på min cd 13 när jag måste göra ultraljud :) :) :) :) tjohooo!!!!

  • Babydreamer

    Iiihhhhh imorgon börjar jag med pergotime :) :) :) :)

    Tänk att om detta går som det ska så kanske jag får ett plus på stickan i januari :) :) :) :)

  • Babydreamer
    pco skrev 2015-12-21 13:39:20 följande:

    Hoppas, hoppas :)

    Börjar du med enkelkur?


    Ja man brukar börja med en enkelkur för att sedan öka på om man inser att man inte har haft någon ägglossning. Hoppas det ska räcka med enkelkur och att ett blir ett fint plus på stickan i januari :)
  • Babydreamer
    palomablanca skrev 2015-12-30 21:53:38 följande:

    Babydreamer hue gåe det? Fått nån ägglossning?


    Var hos gynekolog 30/12 och det var en fin stor äggblåsa där så hon trodde jag skulle få ägglossning snart. Har testat med ägglossningstest varje dag sedan dess och fick en blinkande gubbe på clearblue äl-test igår så förhoppningsvis släpper ägget vilken dag som helst :)
  • Babydreamer
    palomablanca skrev 2016-01-03 22:07:38 följande:

    kör du bara äl tester eller tempar du också för att veta om ägget verkligen släppt?

    Själv väntar jag på mensen som borde kommit igår om jag haft en normal cykel. Inga spår av den än. Men gyn sa att jag skulle ringa om den inte kommit till efter trettonhelgen. Så jag känner mig inte så stressad över att den inte kommit än. Antar att det blir en ny runda primolut isf


    Använder bara ägglossningstester. Jobbar både dagar kvällar och nätter så tempmetoden skulle inte fungera så bra för mig :(

    Dock hade jag blinkande gubbe för 5e dagen i rad igår morse så börjar tvivla på att jag får ägglossning trots fin äggblåsa...
  • Babydreamer
    Johanna89 skrev 2016-01-06 20:10:08 följande:

    Min gynekolog säger också att man inte kan se om äl sker eller har skett så därför gör inte dem heller ultraljud när man äter pergotime. Men väldigt konstigt att det kan vara så olika på olika mottagningar/gynekologer =/


    Min gyn säger att vul ska göras för att se så man inte har för många mogna äggblåsor (dvs överstimulerad)
  • Babydreamer

    Jag tror jag hade ägglossning i onsdags. Hade stegring på ägglossningstest i tisdags kväll och på onsdag kväll fick jag väldigt ont i magen (salta eskalerat under dagen) plus att jag fick frossa och mådde allmänt dåligt. Kom bara upp i drygt 38 grader och var helt feber- och smärtfri på torsdagen.

    Var ju hos läkare och gjorde vul 30/12 och hade då en äggblåsa på drygt 21 mm. Och om den inte sprack förrän nu i onsdags så hade den väl vuxit till rejält och antagligen därför jag mådde så dåligt.

    Blir lite nojig ifall jag inte blir gravid nu om nästa ägglossning med pergotime kommer vara lika jävlig :(

Svar på tråden Vi med PCO som vill följas åt på resan mot ett plus