• aksj

    varför blir min 1,5-åring magsjuk hela tiden?

    Nu är det fjärde gången i höst som vi är hemma med ett magsjukt barn. Tre av gångerna har han kräkts, 0-3 ggr/dag i en vecka. En gång var det diarré 0-8 ggr/dag i en vecka. Han är 1 år och 10 mån och han började på förskola i augusti. Ingen av oss andra fyra i familjen har blivit sjuk någon av gångerna. Jag börjar misstänka att det är något annat än magsjuka, men vad kan det vara? Han följer sina BVC-kurvor bra och verkar må toppen mellan kräkningarna. När han var mindre var han en riktig kräkbebis, men då var det oftast mer småkräkningar. Ge mig lite råd om vad man ska kolla upp!

  • Svar på tråden varför blir min 1,5-åring magsjuk hela tiden?
  • aksj

    Är man känslig för maten vid reflux? Efter första kräkningen så är han väldigt känslig för vad han får i sig, vågar man ge honom för mycket eller för fast mat så kräks han igen. Visst kan det ju vara vanlig magsjuka, det har inte gått ut någon info om att det går på förskolan men det betyder ju inte att det inte gör det.

  • aksj

    Sista gången blev faktiskt storasyskonen också sjuka, vansinnigt jobbigt men ändå lite skönt. Då kunde jag släppa tanken på att det var något annat fel på minstingen.

Svar på tråden varför blir min 1,5-åring magsjuk hela tiden?