Inlägg från: Anonym (stup) |Visa alla inlägg
  • Anonym (stup)

    Mitt ex kom hem stupfull

    Separerad på halvtid sedan sju år. Mitt ex har träffat en annan man (ett drygt år sedan).

    Och igår hände det som jag haft lite på känn. Kl 23.30 ringer min 12-åriga dotter. Hon är hos mitt ex, mamman som nyss kommit hem med sin kille. Mamman är så full att hon knappt kan prata. Killen också. Jag blir ju iskall men behåller lugnet och säger att jag kommer och hämtar henne om 10 minuter. Hon smiter ut och hoppar in i bilen, och vi åker hem till mig. Hon är så ledsen att hon skakar.

    Tydligen hade de varit fulla redan på dagen. Min dotter hade märkt det när mamman skulle hälla upp måltidsdryck i glaset. Hon fortsatte hälla trots att glaset var fullt.

    Sedan skulle de gå på en kort promenad. Min dotter blev tillfrågad om hon ville följa med, men det ville hon inte. De kom tillbaka tre timmar senare och var alltså stupfulla.

    Jag pratade så klart med min dotter, och lugnade henne när vi kom hem till mig. Min äldre son (15) var kvar i huset men han sms:ade och sa att han klarar sig. 

    Vid 00.30 började exet ringa. Men jag svarade inte. Efter tre försök skrev jag sms: "Gå och lägg dig". Fick svaret: "Lagt mig". Sen två nya försök att ringa. Sen lyckades hon skicka sin gps-position av misstag till mig, varpå hon själv ifrågasatte varför jag skickat den med: "Va?".

    I morse skickade jag ett argt sms och fick svaret att "de träffat grannar på vägen som de gått hem till" men att det inte kommer att hända igen.

    Problemet är ju att hon var full redan innan hon träffade grannarna. I somras hände ungefär samma sak. De var på fest hos grannar MED barnen och jag fick veta att hon varit stupfull även då.

    Jag vill inte att mina barn ska utsättas för den här skiten.
    Vad ska jag nu göra?

  • Svar på tråden Mitt ex kom hem stupfull
  • Anonym (stup)

    Ja varannan vecka

    Har pratat med min dotter och sagt att hon måste berätta om det hönder igen, att hon aldrig kommer att behöva se mig full och att jag alltid kommer och hämtar henne om något händer igen. Hon verkade må bra idag så jag frågade om hon ville tillbaka. Och det ville hon

  • Anonym (stup)

    Jo båda verkar ha förstått att det är viktigt för mig att få veta. Vill inte lägga ansvar på dem, men i kontrast till att aldrig få veta kändes det som ett bättre av två dåliga alternativ.

    Tack för stöd och tankar

  • Anonym (stup)

    Det som är spännande är att hon själv jobbar på soc, med familjehemsplaceringar av barn som far illa på hemmaplan

  • Anonym (stup)

    Nej, det brukar hon inte. Det hände en gång i somras också. Men tycker ändå detta var omdömeslöst. När hon är med mina barn ska hon vara nykter så att hon kan hjälpa dem, hämta dem eller lämna dem om så behövs. Vi bor båda "på landet" med allt vad det innebär. Och inget av det hade hon en chans att göra mellan 18 och 8 morgonen efter...

Svar på tråden Mitt ex kom hem stupfull