• hasselback

    Separera eller inte?

    Har beslutsångest... Funderar starkt på att lämna min sambo. Vi har två barn tillsammans så det gör ju saken lite jobbigare.
    Det minsta barnet är 9 mån och ammas fortfarande. Hen tuttar på mig på natten allt mellan 5 och 10 gånger vilket gör att jag är ganska slut vissa dagar. Jag lägger barnen, går upp med barnen, tvättar, städar och fixar mat till barnen(den stora får lunch på dagis 4 dgr/vecka). Min sambo hjälper till om jag ber honom men med två barn är det alltid något som ska göras så det blir ju ganska tjatigt när jag måste be om minsta lilla grej. Jag är föräldraledig så visst ska jag sköta det mesta men tycker inte jag ska sköta allt.
    Vi gör heller aldrig något tillsammans hela familjen utan det är mest jag och barnen. Eftersom jag har sömnbrist orkar jag inte hitta på så mycket om dagarna vilket ger mig dåligt samvete gentemot det stora barnet. 
    Rent egoistiskt sett skulle det vara enklare att vara ensam (har föräldrar som skulle hjälpa mig med mycket praktiskt) men för barnens skull vill man ju att det ska funka mellan oss. 
    Någon med samma erfarenhet som har fått det att bli bättre? Vill ha tips och råd.

  • Svar på tråden Separera eller inte?
  • Hanna333

    Jag hade definitivt gått på familjerådgivning innan eventuellt uppbrott. I bästa fall får din sambo ett uppvaknande och inser allvaret. Vad säger han om du förklarar din situation?

  • Alexi

    Du ska absolut inte fatta några som helst beslut om er relation nu! Börja med att boka familjerådgivning, sök på din kommuns hemsida. Ni måste lära er att prata med varandra.

  • Arek

    Känner igen vad du beskriver! Blev bättre längre fram när man fick sova mer, känslorna blev så annorlunda av ständig sömnbrist. Blev bättre även när mannen var föräldraledig och fick ansvara för planering av allt. Råder dig att inte ta drastiska beslut om relationen nu,men tala med din man och försök få någon ledig natt/ kanske liten minisemester/ utflykt från familjen då och då för att få vila och tänka på annat. Lycka till!

  • hasselback

    Har pratat med honom massor av gånger. Han håller oftast med och säger att det ska bli bättre, vilket det blir i ett par dagar, men sedan faller han tillbaka i samma mönster. 
    Har också funderat på familjerådgivning fast jag tror inte jag får med honom dit. Grejen är den att jag tycker att han dricker lite för mycket vilket förmodligen kommer att komma upp då.

  • Hanna333

    Då kan du ju ställa ett ultimatum- följa dig på rådgivning eller så lämnar du honom?! Hoppas det löser sig!

Svar på tråden Separera eller inte?