Inlägg från: Mammamia77 |Visa alla inlägg
  • Mammamia77

    Vilka multivitaminer ge 16 månaders?

    Sonen vägrar välling och gröt och tycker att det äe synd för då vet jag att jag skulle få i honom alla näringsämnen. Han äter varierad och näringsrik kost men räcker ej och vill ge extra vitamniner och speciellt järn, kalcium och magnesium. Vilka tillskott är ok att ge?

  • Svar på tråden Vilka multivitaminer ge 16 månaders?
  • Mammamia77

    Kommer aldrig upp i 85 mg magnesium via kosten. Järnet och kalcium kan man lätt få till men magnesiumet är svårare

  • Mammamia77

    Han tar omega redan:)

    Ja jag räknar hur mycket av vissa ämnen han behöver. Sådana ämnen som han skulle behöva mycket av för att må bättre och sova bättre. Som magnesium som man behöver minst 85 mg av enligt livsmedelsverkett.

  • Mammamia77

    Dietisten räknade noga sist och tyckte det var viktigt att han skulle äta industrigröten 3 ggr per dag för att få i sig allt. Och om

    Han nu inte äter den längre så blir det troligen brister.

  • Mammamia77

    Dietist pga av allergi och frågar för att höra om andras erfarenheter. Diettisten är ej på plats förns nästa vecka

Svar på tråden Vilka multivitaminer ge 16 månaders?