• Rani

    Snart växt ur liggdelen, vad gör man?

    Byt till sittvagn men ha på lägsta läget -så platt som möjligt. Lägg bebisen i en riktigt bullig åkpåse så han har gott om foder runt omkring sig som håller honom på plats.

  • Rani
    Tammi89 skrev 2016-01-09 10:39:36 följande:

    Jag har en bugaboo cameleon3, dom har ju ergonomiska sittdelar så helt plant blir det ju inte. Men ska man ha den i "liggläge" då?


    Ja, prova att ha sittdelen på lägsta. Sedan sätter du bebisen i en åkpåse eller har täcke under och över så bebisen blir lite uppbullad och fastkilad. MEN helt ärligt så tror jag du kan behålla liggdelen ävven om din pojke väger 9 kg. De där gränserna känns väl tilltagna för att de som tillverkat vagnen inte ska anklagas för något och ha ryggen fri om något händer. Kör på den någon månad till om inte bebisen blir för lång dvs.
Svar på tråden Snart växt ur liggdelen, vad gör man?