Ryggskott!!
För en vecka sen fick jag jätteont i ryggen. Var hemma och vilade i tre dar, och det gick över. Hade pyttelite känningar, men kunde leva normalt. Trodde jag. Igår lyfte jag min fyraåring och kände väl att det inte var helt okej, men tänkte inte mer på det.
Inatt vaknade jag av att jag bytte ställning och fick extremt ont. Mycket värre än förra gången. Tar mig inte upp utan hjälp alls nu. Att byta ställning gör ont, tom att andas är smärtsamt. Om jag ligger heeelt stilla är det okej, men all rörelse får mina ögon att tåras.
Ska jag ringa läkare? Vad kan de göra, utöver att ge smärtstillande? Måste man isf ta sig till vårdcentralen eller kan de skriva ut nåt per telefon? Jag kan nämligen definitivt inte ta mig nånstans, vore väl ambulans i så fall, och det änns överdrivet.
Hur kan jag undvika detta i famtiden? Typ sjukgymnast?