Inlägg från: mamalolo |Visa alla inlägg
  • mamalolo

    BF november 2016

    Hej alla! Plussade för några dagar sedan (tredje barnet). bf kring den 28-29 nov tror jag. Hade ÄL kring 5-6 mars. 

    Känner mig också lite orolig för som jag minns det plussade jag väldigt tidigt BIM-3 med mina två första. Dessutom är inte strecket idag särskilt mycket starkare än det jag fick för två dagar sedan. 

    Känner att jag kommer vara extra känslig/orolig den här graviditeten. Har hunnit bli 36 år så större risk att något går fel...

  • mamalolo
    Let it Rain skrev 2016-03-20 10:10:15 följande:
    Jag är lika gammal som du (blir dock 37 i år) och har inga barn sedan tidigare, så jag kan verkligen förlika mig med den där oron. Jag har lite domedagskänsla över det hela iom att jag inte har all tid i världen på mig. Men, men, det ska gå bra ändå. :)
    Nej, jag har verkligen inget att klaga på. Har två fina barn och skulle det visa sig att det inte går vägen är jag nöjd så. 

    Har du försökt länge? Grattis till graviditeten!
  • mamalolo
    vemorkarvänta skrev 2016-03-20 13:49:34 följande:
    Der här fick jag på 4+3
    Tack för alla fina bilder på test! Nu känner jag mig aningen lugnare. Mitt från idag (BIM+1) ser ut ungefär som era - ungefär halva styrkan jämfört med kontrollstrecken. Hade fått för mig att jag borde ha fullt utslag idag. Jag får helt enkelt avvakta och se. Ta ett test till om 4-5 dagar och se om strecket är starkare. 
  • mamalolo
    irrbloss_83 skrev 2016-03-20 14:53:29 följande:

    Såhär såg det ut för mig på 4+4


    Wow, vilket starkt!
  • mamalolo
    vemorkarvänta skrev 2016-03-20 19:14:02 följande:
    Huvudsaken att det syns så gills det :). Beror på vilka test man använder också. Jag har graviditetskollen och dom är tydligen inte så bra.
    Jo, men jag tänker att det också spelar roll hur det utvecklas över tid. Tycker mig inte se någon större skillnad på i förrgår (BIM -1) och idag (BIM+1). 
  • mamalolo
    Kärlekövervinnerallt skrev 2016-03-20 20:56:39 följande:

    Jag har själv haft missfall och förstår mycket av er oro. Men tänker tt det finns inget jag kan göra om det händer, och lika bra att vara positiv och glädjas för denna tiden. Skönare att tänka att man väntar barn än missfall :) Men vet att det är lättare sagt än gjort


    Klokt sagt! Ska försöka njuta mer. :D
  • mamalolo

    Fråga - vad är det för FB-grupp ni pratar om?

    Själv är jag nu i 4+4 och känner mig rätt ogravid. :-/ Det enda är att jag har lite ömma bröst och tycker att allt luktar mögel. :D

    Ska ta ett digitalt test igen senare i veckan. Testade på BIM och fick 1-2 v och vill se om jag får en ökning nu. Kommer kunna känna mig tryggare då. 

    Ni andra som är < 5 veckor - hur mår ni? Några känningar?

  • mamalolo
    FiaLottaPäronkvist skrev 2016-03-23 13:22:17 följande:
    Är i v 9 nu (8+2). Mår oförskämt bra måste jag säga.

    Smärtan i brösten har ändrat karaktär de senaste 2 v, nu är bröstvårtorna superkänsliga (not in a good way) och de är hårda som stenar. Har mycket flytningar med snorliknande utseende (jag vet, så äckligt). Fått tydliga vener på bröstkorgen och magen. Är ganska svullen runt magen nu, men det är ju bara tarmarna som bråkar. Idag såg vi vår lilla böna för andra gången på VUL, allt ser kanon ut.

    Jag känner mig inte jättegravid men är ändå tacksam att jag mår bra som jag gör.

    I vecka 5 kände jag inget alls, så du kan vara lugn. Det är olika för alla. Det du skall hålla koll på är såklart stora blödningar och/eller kraftiga smärtor. Njut av beskedet istället för att nojja! <3 :)
    Vad skönt! Jag är gravid för tredje gången så jag borde ju minnas hur det känns, kan tyckas. Men min yngsta är snart 4 år så känns som evigheter sedan. :D

    Tack för pepp!
  • mamalolo
    Annkarask skrev 2016-03-23 13:46:08 följande:
    jag är på samma dag och är lite lätt illamående, luktkänslig och lite yr till och från. Sen öm i magen och känner lite verk i livmodern. Jag tog ett CB digitalt i söndags och fick då 2-3v från att i torsdags fått 1-3v. Hade BIM på fredagen.
    Ah, skönt med stegring!

    Nu minns jag helt plötsligt inte när jag tog mitt digitala CB exakt. Måste nästan kolla i kontoutdraget när jag köpte det. :D

    När har du BF förresten? Jag har väldigt lång menscykel men är rätt säker på att ÄL var den 6 mars så torde gå att utgå från det?
Svar på tråden BF november 2016