Inlägg från: ugnspannkaka |Visa alla inlägg
  • ugnspannkaka

    BF november 2016

    Hänger gärna på er i den här tråden :)! Går idag in i v 8+0, gjorde för en vecka sedan ett ultraljud som visade på ett bankande litet hjärta. Har BF 6 november som det ser ut nu!


    Jag lider för tillfället av ett hysteriskt illamående som gör mig väldigt begränsad. Jobbigt att inte kunna göra det jag är van vid. Försöker tänka att det är en övergående period och att det säkert blir bättre snart!

  • ugnspannkaka
    vanjastina skrev 2016-03-29 14:46:48 följande:

    Jag åt vegetarisk kost innan graviditeten, men nu när mitt illamående slog till i v 6 så har jag gett upp det där - för helt plötsligt blev jag sugen på kyckling och köttbullar :p Mår så jävla illa och spyr bara vid tanken på falafel/hummus/morotsbiffar osv. Äter i övrigt massor av frukt, filmjölk och smörgås med makrill. Jag äter det jag får i mig helt enkelt och är sugen på och det är inte överdrivet många livsmedel just nu pga illamåendet :/


    Haha då är vi två! Säg kikärtsgryta och jag vill bara spy. Men kiwi (som jag missbrukar) är ju vegetariskt haha. Från den ena dagen till nästa skrek min kropp efter kött, märkligt det där.
  • ugnspannkaka
    idetenklabordetvackra skrev 2016-03-29 15:17:26 följande:

    Haha jag varva oxå mycket med vegetariskt innan men som sagt säg kikärtsgryta så kräks jag haha min favorit annars


    Ja det är verkligen sjukt konstigt! Från ena dagen till det andra så var det bara "fyyy" och spykänslor!
  • ugnspannkaka
    Trasan87 skrev 2016-03-29 15:48:21 följande:

    Samma här med maten, vi äter också lchf men nu går det inte. Nu vart det rostbröd med smör som jag inte ätit sen förra graviditeten. Känns sådär men inget går ner!


    Jag äter i detta nu nabbnudlar... Det godaste jag ätit i hela mitt liv tror jag! Och jag äter typ bara eko och mat från grunden annars haha! Aja, bättre äta skit men få i sig något iaf!
Svar på tråden BF november 2016