Inlägg från: Sajocawa |Visa alla inlägg
  • Sajocawa

    BF november 2016

    Wiho fick 3+ på det digitala idag... Jag har ju också ett MA i ryggen så det är sån jäkla lättnad att ta dessa test.. Nu är det sluttestat så hoppas jag att allt ser bra på ul om ett par veckor!

  • Sajocawa
    vanjastina skrev 2016-03-18 06:58:52 följande:
    Härligt :D hur lågt gången är du? Ska också ta digitalt och se om det slår om till 3+ nästa vecka när jag är i v 5+5 ..
    Är i 5+2 :)
  • Sajocawa
    Bell13 skrev 2016-03-20 05:42:27 följande:

    Gjorde ett digitalt precis men fick fortfarande 2-3 veckor och är nu jätteledsen. Har googlat och förstått att det finns felmarginal men är ändå väldigt orolig


    Vilken dag är du på? Du är väl bara i vecka 5 som jag har jag för mig? Tänk på att 2-3 veckor är just 3 veckor OCKSÅ.. Det är ju som sagt därför det är 1-2 veckor, 2-3 veckor och 3+ för att för att det ska finnas lite marginal, den kan ju inte räkna exakt exakt exakt på dagen. Ta ett nytt när du passerat 6+0 typ :)
  • Sajocawa
    Annnanym skrev 2016-03-22 06:33:42 följande:

    Gick in för att se om det fanns någon sådan här tråd och jäklar, vad inlägg det var! Kul! 

    Hej!

    Jag är 28 år, bor norr om Stockholm och plussade för två veckor sedan. Har en dotter sedan tidigare som är född i mars 2014. Då jag haft blödningar under några dagar fick jag göra ett ultraljud igår, och det verkar stämma som jag trodde att jag är i vecka 6 (5+4). Syntes ju inte mycket, då det är så tidigt. En mörk liten böna, 9,9 mm lång. Vilket inte alls motsvarar hur jag känner mig, svullen och ser redan gravid ut... Ytterligare ett ultraljud om två veckor för att se så pyret växer som det ska. 


    Grattis!
    Vad mysigt med ultraljud och skönt att det var något därinne trots blödningar, jag känner många som haft många blödningar igenom hela graviditeterna...
    Såg dom hur stor (liten) bebis var? :)

    Känner igen det där med svullen.. Sen någon dag sen har magen bara exploderat så jag måste ha uppknäppta byxor i skolan då vi har speciella arbetskläder.. Får de hur det blir där, kan ju inte byta storlek på byxorna en gång i månaden..
  • Sajocawa
    Annnanym skrev 2016-03-22 06:57:24 följande:
    Tack snälla! Ja, den var 9,9 centimeter "stor" (liten). Glad 

    Ja, synen av blod får ju varenda varningsklockan att ringa. Dock var det små blödningar som kom ungefär när jag skulle ha haft min mens, så jag anade att det var så, men ändå. Blod är inget man vill se... 

    Jag ska ta mig iväg och köpa lite bekväma och fina "mjukisbyxor" och leggings, för jag tycker att det känns så obehagligt när det sitter åt i midjan. Känns lite väl tidigt att köpa mammabyxor men jag längtar tills jag vågar göra det. Efter nästa ultraljud kanske... :)

    Har du barn sedan tidigare? Vad är du i för vecka?
    Jaha, jag tänkte att hinnsäcken var 9,9 mm om du bara var i vecka 5, så tänkte om han/hon sa hur stor fostret var?
    Sjukt att något så litet i magen som är för litet för att märkas eller kännas kan göra sån uppståndelse, man fattar ju inte att man är gravid förrän man har en 40 cm-bebis i magen, haha..

    Haha jag vill också köpa mammakläder, och bebiskläder. Måste verkligen stoppa mig själv där.. Men man är ju så ivrig att komma till det stadiet då det behövs.

    Jag har ett barn som är 1,5 år. Jag är glad att hon tar upp mycket tid, tror (hoppas) denna graviditet kommer gå lite fortare än förra då.. Jag är i v. 5+6 idag. Ska på första ul i 7+5 så typ 2 veckor kvar.... Står inte ut med väntan!!
  • Sajocawa
    Annnanym skrev 2016-03-22 07:13:48 följande:

    Jaha... Hm, det vet jag faktiskt inte. Hon verkade så stressad att jag inte blev riktigt klok efter besöket. Var så nervös att jag inte tänkte på att ställa frågor... Skulle haft hälsosamtal idag, men hon sa såhär: "Jag tycker att vi bokar om hälsosamtalet så du inte går runt och blir för glad om något skulle gå fel". Tack för den... 


    Hur kommer det sig att du också får göra ultraljud så tidigt också? Vet att de inte gjorde något sånt med min dotter, där gick jag privat för att få en liten tjuvkik kring vecka 8. Min dotter fyllde just två och jag känner som du, dagarna bara flyger iväg, det lät gå snabbare den här gången :) 


    Men va... Så kan hon ju inte säga!! :o fy vad arg man blir på sånt, de som jobbar med människor på det här sättet måste ju kunna hålla humöret uppe och veta vad man ska säga och inte säga, och aldrig låta en dålig/stressad dag gå ut över patienten.

    Jag bad om ett då jag fick MA förra graviditeten, så fick göra medicinsk abort i v. 11 fast fostret knappt hade tagit sig förbi vecka 6.. Vill inte behöva gå så länge i onödan igen.
    Gjorde heller aldrig något ul första graviditeten mer än RUL, tänkte aldrig ens på att det var ett alternativ då att gå och göra privat och kub ville jag inte göra heller... Känns som man visste så lite första graviditeten och man har lite mer kött på benen nu!
  • Sajocawa
    Flurriburr skrev 2016-03-22 08:36:32 följande:

    Hur gör man om man vill göra ett VUL? Går in i vecka 6 imorgon tror jag. Ska på sånt där samtal den 8 april. Så är långt kvar innan jag får veta något mer. Men vill ju liksom veta och se om det verkligen är på riktigt!


    Leta upp en privat klinik som gör ultraljud :)
    Tyvärr får man inte remisser för ultraljud om man inte har en riktigt bra anledning..
  • Sajocawa
    Lurefix skrev 2016-03-27 09:49:30 följande:

    Är det någon som vet vad man kan göra mot sin förstoppade mage? Tidigare erfarenheter, husmors tips mm...


    Ät sånt som får igång magen: fibrer, kiwi, katrinplommon, päron, havregryn, kaffe, drick mycket vatten!
    Undvik sånt som stoppar upp, banan, blåbär, vita produkter/spannmål (pasta, bröd mm), te.
  • Sajocawa
    Millaevans skrev 2016-03-27 10:28:06 följande:

    Hejsan!
    Va roligt att jag hittade till denna tråden.
    Plussade nu på morgonen, efter att ha haft två svaga tidigare i veckan men ett "inte gravid" på digital igår eftermiddag. Kände mej gravid (haft missfall för ca.2 månader sen med tvillingar) så iaf tog ett test med morgonurin, och fick gravid ! Så jäkla lättad att de va som jag kände, och glad ! Hoppas detta går vägen iaf! Enligt app har jag BF 29 nov, men på Cleanblue står de vecka.1-2 så lite oklart om jag ens är i rätt grupp kanske, men de viktigare va att jag fått plussat ! Wille


    Vad roligt! Grattis! Har du barn sen innan?
    1-2 veckor är ju sen befuktningen skedde, alltså är du i vecka 4-5-ish, så troligtvis väntar du en liten decemberbebis :)
  • Sajocawa
    90pettersson skrev 2016-03-31 17:37:23 följande:

    Nästa vecka ska jag göra ett ultraljud , längtar sååå mycket. Ringde och bokade dagen efter jag plussade, bim hade inte ens varit och hon i telefonen lät lite skeptisk men jag fick en tid iaf :D.

    Ska göra det på mama mia city. Kommer vara i vecka 10 (9+1) och undrar om det är någon som vet om det är vul eller vanligt ul man får göra där?


    Kan ju inte svara helt säkert men jag brukar göra ul hos mama Mia söder, så lär ju va samma?
Svar på tråden BF november 2016