MammaEm skrev 2016-07-04 13:46:46 följande:
Lilla Luna
Jo.
Bim = 4+0
Alltså den dagen du egentligen skulle fått din mens. Två veckor sedan befruktning / ägglossning och fyra veckor sedan just det ägget började mogna.
Då är det helt omöjligt att plussa i vecka 2+1. Jag vet ju på ett ungefär när bebis blev till då vi hade sex den helgen och sen hade vi inget mer på typ en vecka. Plussade på kvällen bim -2.
Känner att mitt BF-datum inte stämmer alls. Känns liksom olustigt på något sätt när jag fick datumet och blev flyttad 12 dagar från det jag fått om man går efter sista mensen och 5 dagar från det datum jag fick om jag räknade på när jag tror bebis blev till. Vilket som så kommer ju bebis när h*n vill och inget vi kan påverka men på något sätt känns det så fel. Kanske bara jag som tänker för mycket? :)