• Pkb

    igångsättning hos överburen förstföderska

    Jag blev igångsatt när jag väntade mitt första barn. Det började med att vattnet gick på bf datum men värkarna kom aldrig igång.

    Från det att vattnet gick tills att han var ute tog det ca 18h.

    Jag var lugn och förväntansfull.

    Jag upplevde värkarna som starkare med värkstimulerande dropp än de värkar jag fick med mitt andra barn där jag inte blev igångsatt.

    Först fick jag dock en sådan där ballong upp i slidan.

    Efter några timmar med värkstimulerande dropp gick min sons hjärtslag ner till nästan noll och jag ringde på alarmklockan.

    Jag fick ställa mig upp och röra på mig lite och då kom hans hjärtljud igång igen.

    När han föddes rörde han sig knappt och var helt blå. Inget skrik heller så man sprang iväg med honom och intuberade honom och gjorde hjärt och lungmassage och sedan hörde jag hans skrik eka i korridoren :)

  • Pkb
    lillterror skrev 2016-03-03 09:49:19 följande:

    Det lät som en riktigt intensiv förlossning mtp sonens tillstånd där och då, skönt att han kom igen sig och det skriket måste varit helt underbart att höra i det läget =)

    Hur upplevde du igångsättningen i övrigt? Blev det någon skillnad i ditt val av smärtlindring mellan din första och din andra? =)


    Ja tänk att jag kunde ha förlorat min son! Sådant tänker man ju inte på. Nä usch nu ska vi inte prata om sånt.

    Med mitt första barn tog jag ryggmärgsbedövning men jag kände ingen smärtlindring av det. Sedan hade jag lustgas, lustgasen tar ju inte bort smärtan alls men man blir så borta och avslappnad så man mest blundar hela tiden och glömmer tid och rum och då känns det ju som att förlossningen går snabbare. Man är dock klar i huvudet, man hör ju vad alla säger och så men orkar inte svara.

    Med min dotter hann jag inte ta annat än lustgas då jag redan var öppen 8cm när jag kom in. Så skönt med en snabb förlossning! Jag hann vara inne 1h innan hon föddes, i journalen står det att jag hade etablerade krystvärkar 11.12 och att födseln ägde rum 11.15, så hon hade bråttom ut min dotter :)
  • Pkb
    lillterror skrev 2016-03-03 10:28:34 följande:

    Att det kan gå fel under en förlossning är en tanke som slått mig alldeles för många gånger, dumt men svårt att komma ifrån. Så där ser jag en liten fördel med igångsättning, då har dom full koll på mig och bebis från första sekund ända till slutklämmen =)

    Och som sagt- skönt att det gick bra med din son! Kan inte ens föreställa mig vad som går runt i huvudet i det läget? Om man ens tänker alls? Kanske först efteråt man reflekterar över vad som hänt?

    Oj, den tjejen hade bråttom ut ja! Både kropp och bebis var helt klart redo andra gången då =)

    Nu i efterhand, känner du att du faktiskt då hade klarat dig lika bra utan ryggbedövningen under igångsättningen då?

    Jag har haft en fantasi om att försöka få klarat av förlossningen utan medicinsk smärtlindring, enbart värme och andning, så att helt plötsligt bli igångsatt som oftast är mer smärtsamt gör att jag känner mig lite omkullkastad =)


    Nej alltså jag fattade ju inte alls vad som hände just då, barnets far har berättat i efterhand vad som hände. Dom hade tydligen också gett honom dubbeldos av någon medicin läste jag senare i Journalen.Sonen fick ligga på Neonatalen ett tag för att observeras.

    Ja jag vet inte varför ryggmärgsbedövning inte fungerade, på min syster fungerade den klockrent. Dom kanske stack fel, var öm på den punkten flera år efteråt. Så det kändes ju onödigt. Men just när man har värkar känner man "Ge mig all smärtlindring ni har!" hehe.
Svar på tråden igångsättning hos överburen förstföderska