Någon mer med sköldkörtelproblem?
Jag har förstått att det är vanligare med underproduktion dvs hypotyreos men jag fick nyligen veta att jag har överproduktion - har fått veta att jag har ett TSH på 0,04 och vad jag har förstått ska det ligga på minst 0,4 så det är ju rejäl skillnad. Jag är gravid i v 12 och orolig, både för att det ska bli något fel på fostret och för missfall - har förstått att missfallsrisken ökar när man har för överproduktion. Jag fick se hjärtat slå i v 11 men det kan ju hända när som helst.
Jag har mått rejält illa men det har minskat de senaste dagarna. Det kan ju hända i den här veckan men jag blir ändå mer orolig. Har fått remiss till utredning men vet inte vad man kan göra när jag är gravid. Jag kan ju inte ta bort sköldkörteln eller få cellgifter eller något pga graviditeten. Har också förstått att de avråder från att bli gravid när man har överproduktion innan man fått det under kontroll men det är lite sent nu.
Jag har inga direkta symptom, är inte extra hungrig eller något. Lite huvudvärk ibland möjligen men annars ingenting. Man tycker ju att ett sånt extremvärde borde ge symptom?
Någon annan som har över- eller underproduktion som vill följas åt lite och se hur det går?