Inlägg från: JessieJess |Visa alla inlägg
  • JessieJess
    Farfallos skrev 2016-03-27 19:24:55 följande:

    I detta starka feministfäste skulle man kunna tro att den PK-uppfattning som du ger uttryck för faktiskt rådde bland nyblivna mammor, men i verkligheten, och när ingen hör, så gör en majoritet av nyblivna mammor val som går i motsatt riktning. Flertalet vill vara hemma mer, vill amma och och vill ha med sig sin lilla trofé varthän de går.

    Men det är naturligtvis fritt att göra som man vill i varje familj. ...vilket är vad som sker idag  


    Personligen ser jag denna uppdelning som mer jämlik än om mamman och pappan skulle dela 50/50 på allt. Att vara gravid, bära och föda ett barn kan aldrig bli jämlikt. Kvinnan har rätt till längre återhämtning då graviditet och förlossning är otroligt påfrestande för kroppen. Hon har också ett helt annat hormonpåslag än mannen som kommer från graviditeten samt att hon känt sitt barn 9 månader längre än fadern.

    Att avstå amning pga av jämlikhet måste vara det absolut dummaste argument i världshistorien. Avstå alla detta supernyttigt ämnen som bröstmjölk innehåller bara för att pappan också vill mata. Finns ju så mycket andra aktiviteter som pappan kan ta del av för att knyta an till sitt barn.
Svar på tråden Varför valde ni att inte amma? Delade ni på matningen?