• Holma

    När stora börjar förskoleklass..

    Vanja skrev 2016-05-09 11:55:54 följande:

    Hej! Jag har funderat lite. Det är så att jag idag har två barn som går på förskolan. Dom är idag hemma 1-2dagar i veckan när jag själv inte jobbar. Vad jag funderar över är när äldsta börjar i förskoleklass. Vad jag har förstått så är det skollagen som gäller, han måste alltså gå fast jag är hemma. Blir det inte konstigt då att ha lillasyster hemma från förskolan fast storebror snällt måste gå.. Det kanske är en självklarhet att det är såhär det är och blir när dom blir större men jag tänker att det kommer kännas så väldigt "orättvist" mot storebror. :(


    Varför skulle det bli konstigt ?

    Det är inte obligatoriskt med 6 års men om man väljer att låta dom gå där är det ju bra om dom går dit
  • Holma
    Vanja skrev 2016-05-09 12:06:22 följande:

    Jag vet inte. Tänker att det skulle bli svartsjuka mellan barnen när den ena får stanna hemma. Kanske bara är lite larvigt av mig. Dagarna i förskoleklass är ju iof. Inte så långa..


    Barn brukar tycka det är kul att gå i skolan så det är nog ingen fara
  • Holma
    Vanja skrev 2016-05-09 12:26:18 följande:
    Jag har fattat det som att det är skollagen som gäller om man ansöker och accepterar en plats men att det inte är obligatoriskt att ta tacka ja till en plats som erbjuds.
    Väljer man att dom börjar i f klass så vill dom ju helst att dom är där så mycket det går men inget tvång
  • Holma
    cosinus skrev 2016-05-09 14:57:01 följande:

    Som andra redan skrivit så är det inte skolplikt i sexårs, däremot har de alltid tryckt på att de tycker det är bra med kontinuitet för barnet. Att barnet är där så ofta som möjligt.

    Så det vi gjort i sexårs är att barnet fått gå alla dagar om det inte varit något speciellt. Däremot har vi väl lite lättvindigare tagit t ex en långhelg hos mormor och morfar jämfört med sen när man måste begära ledigt.

    Tycker barnen brukar gilla läget rätt bra med den orättvisa som alltid blir. Skolbarnen kan tycka det är orättvist att dagistjejen alltid får vara hemma (om hon vill) när de är sjuka medan de tvingas till skolan även om hon är hemma. Å andra sidan så har ju skolbarnen lov och då får dagistjejen snällt vara på dagis när de är lediga (vi jobbar).

    Det jämnar alltid ut sig, det har sina fördelar att vara stor och det har sina fördelar att vara liten och livet är inte rättvist och ska heller inte vara det. Det är lika bra att lära sig det fort för annars blir det jobbigt :)


    Fast går man i 6 års o har lov är man ju på fritids när föräldrarna jobbar
  • Holma
    cosinus skrev 2016-05-09 19:02:58 följande:
    Nä det har inte våra varit. Min pappa har oftast kommit upp och hjälpt till och då har han tagit skolbarnen medan dagisbarn fått gå. Detta för att både göra det enklare för pappa men också för att det faktiskt går att hitta på helt andra saker med skolbarn än dagisbarn.

    Sen har de ibland också varit hemma enstaka dagar själva med äldre syskon. 1-2 dagar är inga problem. Eller så har de varit med oss på jobbet och där är det också en djäkla skillnad på att ha med en 6-åring mot att även låta småsyskon från dagis hänga på.

    Så nej, finns inget likamedtecken mellan lov och fritids bara för att föräldrar jobbar även om det givetvis är så för en del.
    Så kan man ju oxå göra om man har möjligheten men förstår inte riktigt varför men alla gör dom dom vill
Svar på tråden När stora börjar förskoleklass..