Inlägg från: Annelie 76 |Visa alla inlägg
  • Annelie 76

    Måste gå ner i vikt för att få behandling

    amandajavisst skrev 2016-05-13 22:19:54 följande:

    Idag har jag ätit:

    Frukost 09.30: 1,5 dl Yogurtkvarg (3.0 kolh)

    Lunch 12.30: 2 smala ost och bacon korvar (3.6 kolh), 1,5 dl frysta morötter (4.0 kolh) och lite ketchup (8.4 kolh).

    Mellanmål: 350 ml Drickkvarg (2.8 kolh)

    Middag 17.30: Kyckling, grönsaker med sås (restaurang)

    Fredagsmys 21.30: 200 g Propud choklad (4.6 kolh)

    Vad tycker ni om detta? Är det bra, dåligt? Ska jag ta bort något, lägga till något?


    Det där är inte LCHF och det kan vara en av anledningarna till att viktnedgången uteblir.
    Du ska äta mat dvs kött, fisk, skaldjur, ägg, smör och ev majonnäs. Till maten har du lite FETA mjölkprodukter och/eller lite kolhydratfattiga grönsaker.
    Kvarg har alldeles för lite fett. Det är dessutom inte bra att ha bara mjölkprodukter i en måltid. Många reagerar på mjölkprotein som att de ätit kolhydrater så ofta kan man behöva begränsa intaget av mjölkprodukter, särskilt flytande såna.
    Morötter brukar undvikas när man äter LCHF. De innehåller ganska mycket kolhydrater och det blir lätt en stor mängd. Välj nåt med mindre kolhydrater som tex spenat, broccoli, vitkål eller sparris. Ketchup är definitivt inte LCHF då den innehåller en massa socker.
    Resten av det du äter är magert och kolhydratrikt dvs inte LCHF. LCHF betyder Low carb, high fat. Du ska ta bort kolhydraterna och ersätta dem med fett. Inte i mängd utan motsvarande energi. Din kropp måste drivas av nånting och med LCHF är detta nånting fett. Det är dessutom fettet som hjälper din kropp läka och producera rätt hormoner. Fettet är alltså livsviktigt, inte nåt du ska vara rädd för.
    Du behöver läsa på hur du ska göra för det du äter nu är inte bra för kroppen och definitivt inte bra för viktnedgång. Googla Kostdoktorn, Anna Hallén, Allt om LCHF och High fat fitness för mer info.
Svar på tråden Måste gå ner i vikt för att få behandling