Inlägg från: foodforclouds |Visa alla inlägg
  • foodforclouds

    9åring och Facebook

    Jag tycker att det är märkligt att mamman ordnat med sociala medier till barnet utan att låta pappan vara med och bestämma. Om han är negativt inställd tycker jag att det är den åsikten som väger tyngst. 

    Åldersgränsen finns just för att barn är utsatta på nätet och inte kan avgöra vad som inte bör delas/läggas upp och vilka konsekvenser det kan få. Jag förstår inte varför någon vill utsätta sitt barn för den risken, samt den sociala press och hets som sociala medier innebär.

  • foodforclouds
    volvo142 skrev 2016-05-30 23:46:22 följande:
    Fast åldersgräns är det ju inte riktig.t en rekommendation / policy, är vad det är.. som med spel sociala medier engydricka åldersgräns är det på tobak alkohol

    Fast en åldersgräns är det likafullt, även om det inte är i lagens mening utan endast en rekommendation. En åldersgräns satt, i det här fallet av Facebook (som även äger Instagram), just på grund av de orsaker jag nämnde - ett sätt att varna för att det kan vara olämpligt.

  • foodforclouds
    volvo142 skrev 2016-06-03 21:19:27 följande:
    Jo men det är inte en rekommendation eller policy så att säga väldigt stor skillnad. Även om det kan vara olämpligt.
    Det går inte att förstå hur du menar.

    Det är en åldersgräns satt av ex Facebook = det är deras policy och rekommendation att barn under 13 år inte ska ha ett konto.
  • foodforclouds
    volvo142 skrev 2016-06-03 22:41:53 följande:
    Hade det varit åldersgräns så hade det varit legg kontroll. som med tobak och alkohol spel tex. det är bara en rekommendation/policy så det finns INGEN LAG bakom det hela.. med andra ord att säga att det är en åldersgräns stämmer inte. det är en rekommendation och föräldern får helt enkelt bestämma hur "fel" det än är.
    Jag skrev också i ett tidigare inlägg att det inte är lag, jag har aldrig påstått att det skulle vara det. Dock KALLAS det fortfarande åldersgräns.
    Det är dock inte enbart upp till föräldrarna att bedöma, det går emot ex Facebooks regler om minderåriga har konton och det kan därmed plockas bort.
Svar på tråden 9åring och Facebook