• Anonym (oj)

    Han försöker uppfostra mina barn.

    Jag tycker inte det är några problem om ens nye partner säger till barnen om de bråkar eller pysslar med något farligt men andra smågrejer, vad tycker ni om det? Han har egna barn och har en ganska auktoritär uppfostringsstil och jag är lite "slappare" men försöker ändå sätta gränser givetvis. Känner att jag får prestationsångest och känner mig otillräcklig när han lägger sig i och det verkar som att han verkligen inte kan luta sig tillbaka och koppla av, inte när det gäller uppfostran i alla fall. Jag känner att jag vill sköta detta med barnen själv och på mitt sätt. Han berättar också gärna hur han brukar göra med sina barn och det gör att jag känner mig ännu mer otillräcklig.
    Jag vet att jag måste prata med honom om det men vad är era erfarenheter?

  • Svar på tråden Han försöker uppfostra mina barn.
  • Anonym (oj)

    Jag menade inte försöker utan jag sätter gränser men som ensamstående med tre st är det givetvis inte alltid lätt. Mina barn är inga drillade robotar utan kan såklart leva runt ibland men det trodde jag var normalt. Jag föredrar att själv sätta gränser t.ex. vid matsituationer, det är det jag menar.

  • Anonym (oj)

    Så ni menar att det här till vanligheterna att en ny pojkvän genast lägger sig i och uppfostrar, även när det gäller småsaker? Det är jag som är förälder och det är klart att jag känner mig otillräcklig när jag på något sätt fråntas föräldrarollen, och nej mina barn är inte ovanligt stökiga, däremot är han själv hårt uppfostrad och kör vidare den stilen på sina egna barn.

  • Anonym (oj)
    Ess skrev 2016-05-29 21:49:07 följande:
    Bor ni ihop?
    Gör ni inte det så tycker jag inte att han ska börja uppfostra barnen. Innan ni ev flyttar ihop så måste ni ha pratat ihop er hur ni ska agera gentemot varandras barn. Det allra bästa är om ni har liknande syn på uppfostran, vilket ni ju inte verkar ha direkt.
    Nej vi bor inte ihop och ja det känns olustigt att han säger till barnen utan att ens känna dem. Det viktiga är ju att bygga en relation först, inte att uppfostra. Uppfostran verkar vara väldigt viktigt för honom och han vill säkert visa sig duglig inför mig. Han är medveten om hur han är eftersom han undrade om jag tyckte att han sa till för mycket. Jag sa att han får ju säga till om de bråkar eller något annat allvarligare men tyvärr vill han gärna säga till vid matsituationer etc också, där det kanske är bättre att jag själv säger till. 
  • Anonym (oj)
    Anonym (..) skrev 2016-05-29 23:14:00 följande:
    Hur gamla är hans respektive dina barn? Hos oss har jag 2 tonåringar medan maken har en liten son. Jag hjälper till och ger tips till maken om hans son då jag redan har " tränat" på mina barn. Men när maken ska försöka uppfostra mina barn blir det ju lite konstigt då han aldrig har haft tonårsbarn
    De är i mina barns ålder. Sedan kan han ibland säga att "jag skulle gjort så här" och då känner jag att det blir lite för mycket faktiskt. Jag vill inte ha undervisning i hur jag uppfostrar barnen och jag hanterar situationer på det sätt som jag anser vara bäst för mina barn. Mina barn blir dessutom skeptiska om det kommer hem någon nästan okänd person och börjar tillrättavisa dem.
  • Anonym (oj)
    matben skrev 2016-05-30 08:49:56 följande:
    För det första så handlar 90% om "bonusbarntrådarna" om styvföräldrar som inte engagerar sig, inte vill umgås med bonusbarnen eller tycker det är allmänt besvärligt. Så grattis, ts, för du har lyckats hitta en partner som faktiskt verkar engagera sig i både dig och dina tidigare barn!

    Att han faktiskt frågar om du tycker han säger till för mycket visar ju att han är öppen för diskussion och vill ha input från dig och veta vad du tycker är ok. Diskussionen om hur man ska hantera uppfostringen är något som man måste ha upprepade gånger för stt kunna komma fram till en vettig kompromiss, vare sig om man är sammanboende föräldrar eller inte. Det blir än viktigare i er situation. Planera in en kväll där ni sätter er och diskuterar hur ni vill ha det.

    Du säger ju själv att du tycker det är svårt att hantera situationen som ensamstående till tre barn, och jag (som bara har ett barn) kan knappt föreställa mig hur energikrävande det måste vara. Ta tillvara på att du hittat någon som vill hjälpa dig med detta och se det inte som ett hot! Är han också ensamstående så förstår han nog hur svårt det kan vara.
    Tack för ett bra (och upplyftande) svar!
    Grejen är att jag upplever att det blir väldigt mycket tillsägelser om småsaker och eftersom mina barn knappt känner honom så blir det konstigt. Det är ju i mitt tycke viktigt att skapa en relation först än att direkt börja uppfostra. Ja han har nästan helt själv uppfostrat sina barn och ja det tar oerhörd energi för mig att ensam uppfostra mina barn. Mina egna föräldrar har jag inte så stor hjälp av eftersom de är konflikträdda och knappt vågar säga till barnen. Jag vågar säga till och är inte rädd för känsloutbrott men det är givetvis inte alltid man orkar. 

    Trots att han verkar självsäker i sin uppfostran av barnen så upplever jag att jag är mer öppen för att våga göra mer saker, t.ex. ta med alla tre till affären eller åka iväg och så vidare. Han säger själv att oj det skulle jag nog inte göra. Dessutom liter jag mer på mina barn, även på min aktive 5-åring. Det går ju inte att ha dem i hårda tyglar hela tiden, då blir de osäkra och får svårt att ta egna initiativ. 

    Det som är bra är att han inte backar för att jag har tre barn utan att han gärna kommer hit trots att det finns risk för ett smärre kaos ibland. Jag är ju jätterädd att han ska tröttna men det verkar inte så. Dock vill jag att han lär känna mina barn innan han börjar tillrättavisa dem.
  • Anonym (oj)

    Mycket tror jag bottnar i att jag själv har lite problem med auktoriteter, jag blir liksom rädd och osäker. Har upplevelser från barndomen som säkert kan ligga till grund för detta. Det fråntar dock inte det faktum att jag vill att han ska lära känna barnen innan han tillrättavisar dem. 
    Tack för era svar allihop!

  • Anonym (oj)
    Rödaskor skrev 2016-05-31 02:38:30 följande:
    Allt beror ju på situation. men till en början tycker jag han borde lämna all uppfostran till dig.

    Vi påminner alltid barnen att säga tack men andra saker är inte lika viktiga. De behöver inte sitta och vänta på att alla ska äta upp innan de får lämna bordet och de behöver inte äta upp all mat på tallriken, saker som kanske är viktiga för andra föräldrar men som skulle irritera mig väldigt mycket om andra försökte tillrättavisa mina barn.

    Det då måste tänka på att du är dina barns skydd och trygghet. Anser du att din nya pojkvän lägger sig i för mycket och försöker uppfostra dina barn på ett sätt som inte stämmer överens med dina värderingar så måste du sätta stopp för det.
    Precis så tänker jag också. Jag hakar inte upp mig på småsaker men just att säga tack och så är viktigt. Sedan är jag också noga med läxor, tandborstning och att man behandlar djur och människor med respekt.

    Jag kan ju tillägga att jag är inte en loj förälder, hur nu någon har lyckats utläsa detta i mina inlägg. Jag sätter gränser men går inte in och detaljstyr. 

    Har nu pratat med honom och han menade att det var skönt att jag sa till eftersom då blir det mer tydligt för honom hur han ska förhålla sig. Jag sa att det är bättre du lär känna barnen först och det höll han med om. Eftersom han själv blivit hårt uppfostrad är väl tillsägelser (om småsaker i mitt tycke) något som kommer naturligt men som sagt han verkade tycka det var bra att jag sa hur jag kände. 
  • Anonym (oj)
    Ego Lovers skrev 2016-05-31 01:22:16 följande:
    För hette det ett barn är allas barn alt det krävs en hel by att uppfostra ett barn. Då blev barn ordentliga vuxna. Idag blir föräldrar kränkta när andra vuxna tillrättavisar barnen och unga vuxna är många gånger odågor. Han vill hjälpa dig för att få lugn och ro antagligen och att barnen ska kunna fungera i ert sällskap så alla trivs. Han kanske inte gillar att dina barn beter sig på ett visst sätt mot dig eller mot andra eller inte respekterar dig. Och om det är så har han ju rätt. Varför ta hans råd negativt? Jag ser inget negativt i att han vill finnas där för dina barn och vägleda dom. För du verkar ha en loj förhållningssätt till barnen. Du ska inte vara deras kompis utan en obekväm mamma som uppfostrar dom så de blir ödmjuka, respektfulla vuxna. Det blir man inte av dumsnälla föräldrar. Barn behöver ha nån som visar vem det är som bestämmer, ger tydliga regler och som finns där, tröstar, kramar och älskar dom oavsett. Man kan göra både och
    Jag har inget emot att folk säger till mina barn men grejen är att mina barn fick väldigt många tillsägelser av honom, d.v.s. av någon de knappt träffat. I mitt tycke finns det bättre metoder att skapa en relation på.
  • Anonym (oj)
    Anonym (P) skrev 2016-06-02 08:56:56 följande:
    Men säg det till honom då. För jag ser inte att du tycker han egentligen har fel i det han säger åt barnen, bara att du vill att han ska ta det lite lugnt och skapa en relation först? Så säg det "Jag vill att mina barn skall tycka om dig, att de inte bara ser dig som en som säger åt dem och klagar". Troligen också dags att ni sätter er ner och pratar om vad som är viktigt, är det ok att äta kakor i soffan, får man snabbt gå in med skor, får man dricka mjölk direkt ur paketet, måste man bädda sängen på morgonen, får man skrika åt sin mamma, får man svära, måste man ha hjälm när man cyklar, etcetera!
    Jag har pratat med honom och han är införstådd med att jag inte har en lika hård uppfostringsstil som han. Han sa dessutom att han kanske kan få lite input och lära av mig så han är nog medveten om att det finns andra sätt att hantera barnen på.
Svar på tråden Han försöker uppfostra mina barn.