Anonym (M) skrev 2016-06-06 22:30:38 följande:
Min kille ljuger också om allt. Värst är när han tar upp nåt ämne han alltid ljuger om och jag äntligen får ett slutgiltigt "sant" svar och går då och tror att DET HÄR är verkligen det som är sant. Nån vecka senare tar han upp ämnet igen och berättar då nån helt annan version.
Irriterande är att han alltid ska försköna saker och skryta in absurdum. Litet axplock på saker han påstår:
- Han får gratis proteinpulver i gymaffären för att han en gång i tiden sponsrades av producenten. Han har aldrig sponsrat av nån, han har aldrig ens varit vältränad.
- Han tränade boxning på elitnivå när han var yngre. I själva verket tog han boxningslektioner i en termin på gymnasiet och slutade snabbt.
- Hans familj äger allt i hela världen verkar det som, hans farbror är ägare av världens största mataffärskedja, han är bästa vän med samtliga ägare till alla nattklubbar, restauranger, barer, klädaffärer etc i stan vi bor i, hans pappa (som jobbar som undersköterska i hemtjänsten) äger bilföretag värda miljarder kronor osv osv
- Hans cykel är importerad från Tyskland och kostade 30 000, den fick flygas in till Sverige särskilt för honom. Det är en helt vanlig damcykel av svenskt märke för dryga tusenlappen på Biltema.
- Allt han äger är suuuuperdyrt, t.ex. alla klockor han har är värda minst 100 000 kr styck, men när jag kollat upp märket på nätet har de varit värda några hundringar. Även hans kläder är specialsydda och beställda från utlandet och har kostat sååå mycket men har lappar från HM i ryggen.
Hah, nu har han dragit till med en klassiker igen: hur otroligt skadad och sargad han är. Det har hänt säkert 10 gånger att han "blivit påkörd" av bilar, kraschat med cykeln och spräckt skallen, blivit prejad och påkörd med bilen osv. Självklart har alla skador hunnit läka/lagas lagom till han kommer hem.
Idag vaknade han med en finne eller nåt på kinden, ser ut som ett myggbett ungefär. Jag kommenterade det inte då jag vet att han är känslig över sitt utseende men jag såg det, vilket han uppenbarligen inte gjorde. För när han kom hem (och då hade sett märket på jobbet under dan) gned han sin stackars kind och beklagade sig över att en flock med getingar flugit in i hans bil medan han körde med öppen ruta (på motorvägen - måste vara racerbin som är i farten) och STUCKIT honom på kinden :'(
När jag sa att, hallå, det där hade du ju innan du ens gick utanför dörren, så sa han att "jaha, men isåfall blev jag stucken på exakt samma ställe". Mycket troligt.