• MissHelene

    Muslim inom äldrevården

    Jag vet att det blivit knas när muslimska kvinnor ska tex duscha en man, vilket dom inte gör vad jag förstått, många gånger går det att lösa genom att ngn annan får ta det ärendet men inte alltid tyvärr och då brister juh tyvärr omvårdnaden och med lite otur kan det bli en anmälan :-/

  • MissHelene

    Jag tror iof d hänger på hur pass troende dom e, alltså man kan juh vara muslim, kristen etc och ändå inte följa religionen maniskt, det finns givetvis personer som valt alldeles fel yrke och vägrar vissa uppgifter vilket är arbetsvägran men det finns ännu flera muslimer som faktiskt sköter sitt "vårdjobb" alldeles utmärkt till punkt och pricka. Vi är en salig blandning på mitt jobb och alla gör vi samma jobb så det behöver inte alltid bli problem :)

  • MissHelene
    Vården skrev 2016-06-15 23:33:55 följande:
    På mitt jobb duschar muslimska kvinnor män , det är en del av våra arbetsuppgifter som vi blivit introducerade när vi söker arbetet.
    Ja jag skrev i mitt andra inlägg att dom som är muslimer på min arbetsplats gör samma arbetsuppgifter som alla andra, du kanske missade det :)
Svar på tråden Muslim inom äldrevården